Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Veszélyes piaci buborékra figyelmeztet a világhírű közgazdász

Elemzések2024. márc. 11.Sz.A.

A mesterséges intelligencia fellendülésének köszönhetően az amerikai tőzsde rekordokat döntöget, de emögött fenntarthatatlan folyamatok húzódnak - véli Kenneth Rogoff, a Harvad Egyetem professzora.

A mesterséges intelligencia fellendülésének köszönhetően az amerikai tőzsde rekordokat döntöget, és nem látszik a vége. Tekintettel azonban az amerikai gazdaság előtt álló jelentős kihívásokra és bizonytalanságokra, függetlenül attól, hogy ki foglalja el a Fehér Házat 2025-ben, kevés okunk van azt hinni, hogy a jelenlegi helyzet tartós lehet - írja Kenneth Rogoff, a Harvard Egyetem közgazdász professzora, a Nemzetközi Valutaalap korábbi főközgazdásza.

Úgy tűnik, bizarr összefüggés van az amerikai tőzsde szárnyalása és az amerikai politika szomorú állapota között. Winston Churchill állítólag azt mondta: "Az amerikaiak mindig a helyes dolgot teszik, miután már minden mást megpróbáltak".

De az idei amerikai elnökválasztás közelgő visszavágójának fényében, Joe Biden és Donald Trump között, Churchill megállapítása kiigazításra szorul:

Az amerikaiak, úgy tűnik, csak azután teszik meg a helyes dolgot, miután minden mást kétszer is megpróbáltak.

Az SandP 500-as mutató változása az elmúlt egy évben

Mi magyarázza az összefüggést a tőzsdei fellendülés és az amerikai demokrácia válsága között? - teszi fel a kérdést Rogoff.

A piac egyszerűen úgy gondolhatja, hogy az Egyesült Államok elnökének korlátozott befolyása van a hazai gazdaságra, legalábbis rövid távon. Vagy talán a befektetők azt hiszik, hogy a mesterséges intelligencia mindent legyőz majd.

Rogoff szerint ez az értelmezés azonban figyelmen kívül hagyja az olyan lehetséges politikai döntések hosszú távú következményeit.

- Ilyen például a szabadkereskedelemtől való visszavonulás (ez egy olyan terület, ahol Biden és Trump eltökéltnek tűnik, hogy felülmúlják egymást), a Federal Reserve arra való ösztönzése, hogy az inflációtól távolodjon el, és a fenntarthatatlan adósságpálya folytatása.

- Ami a bevándorlást illeti, amely a választók egyik legfőbb aggodalma, Trump korlátozásai akadályoznák a magasan képzettek bevándorlását, míg Biden nyitott határos politikájának kevés értelme van.

- Az amerikai választók olyan mélyen megosztottá váltak, hogy valószínűleg egyetlen elnök sem fogja néhány évnél tovább irányítani a Kongresszus mindkét házát.

Mivel a politikai patthelyzet Washingtonban normává válik, a nagy technológiai cégek, amelyek a tőzsde legutóbbi nyereségének nagy részét a mesterséges intelligencia boomjának köszönhetik, kevésbé valószínű, hogy monopóliumellenes szabályozással szembesülnek - véli a közgazdász.

Az biztos, hogy mivel az Nvidia az Apple piaci kapitalizációjával vetekszik: Biden elnök egy átfogó végrehajtási rendeletet adott ki, amelynek célja a mesterséges intelligencia térnyerése által jelentett kockázatok "kezelése".

De mivel a kormányzatnak a technológiai ipar megfékezésére tett erőfeszítései nem voltak eléggé eredményesek, továbbra sem világos, hogyan kívánja kezelni ezeket a kockázatokat.

Bár a legtöbb bíró óvatosnak tűnik az online tartalmak szabályozásával szemben, aligha kétséges, hogy a szabályozatlan közösségi médiaplatformok és információs visszhangkamrák súlyosbították Amerika számos problémáját, különösen a politikai polarizálódást és a mentális egészségügyi válságot.

Tekintettel arra, hogy a mesterséges intelligencia által jelentett kockázatok messze meghaladják a közösségi médiával kapcsolatos kockázatokat, nem szabad megismételnünk ugyanazt a hibát.

Miközben ezek a feltörekvő technológiák ígéretet hordoznak jogi, etikai, gazdasági és politikai rendszereink javítására, szabályozási felügyelet hiányában ugyanilyen könnyen felboríthatják azokat.

A pénzügyi szabályozás fejlődése értékes betekintést nyújt abba, hogyan lehet az innováció feláldozása nélkül szabályozni a mesterséges intelligenciát. A szabályozók, akik általában lemaradnak az újítók mögött, gyakran küzdenek a hatékonyság és a kockázat egyensúlyának megteremtéséért.

A 2008-as pénzügyi válságot követően azonban a szabályozóknak sikerült olyan szigorú intézkedéseket bevezetniük, amelyek akadályozták a piaci hatékonyságot, ugyanakkor lehetővé tették a bankok számára, hogy ellenálljanak a COVID-19 sokknak és az azt követő inflációs nyomásnak.

A jelenlegi tőzsdei szárnyalást részben az a várakozás táplálja, hogy a mesterséges intelligencia továbbra is szabályozatlan marad, annak ellenére, hogy több tízmillió munkavállaló potenciális kiszorulása, a politikai instabilitás veszélye és a közbeszéd torzulásával járhat ez a technológia.

A mesterséges intelligencia ipara végül elegendő politikai hatalmat gyűjthet össze ahhoz, hogy a szabályozására tett minden kísérletet letöröljön, hasonlóan a bankok által a globális pénzügyi válság előtt alkalmazott stratégiákhoz és a közösségi médiaplatformokhoz napjainkban.

A piac lényegében azzal a feltételezéssel működik, hogy a mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalatok az amerikai elnökválasztás kimenetelétől függetlenül virágozni fognak.

Rogoff szerin egy második Trump-időszak a kínai-amerikai kereskedelmi háború eszkalálódását idézheti elő, vagy az USA NATO-ból való kilépéséhez és egy későbbi katonai konfliktushoz vezethet. Hosszú távon egyik forgatókönyv sem lenne előnyös a hazai gazdaság számára.

A Trump által tervezett, szinte minden importált árura kivetett 10%-os vámtarifa, amely Amerika kereskedelmi partnereit arra késztetheti, hogy saját vámtarifákat vessenek ki, kétségtelenül rontana a helyzeten.

Sajnálatos módon ez valószínűleg jelentősen magasabb kamatlábakat eredményezne, amelyek visszafognák a magánkeresletet, valamint finom nyomást gyakorolnának a Federal Reserve-re, hogy nagyobb kockázatot vállaljon az inflációval kapcsolatban

- írja Rogoff.

Az amerikai és a világgazdaság előtt álló kihívások és bizonytalanságok miatt azonban nehéz elképzelni, hogy a jelenlegi tőzsdei fellendülés hogyan tarthat ki, függetlenül attól, hogy ki nyer novemberben - véli a professzor.