Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Virág Barnabás: A túl nagy kamatcsökkentés veszélyesebb, mint az indokoltnál kisebb vágás

Elemzések2024. júl. 23.F. T.

Az MNB 25 bázisponttal 6,75 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot, a döntést Virág Barnabás, a jegybank alelnöke indokolta háttérbeszélgetés keretében.

Virág Barnabás elmondta, hogy a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának megítélése szerint a szigorú monetáris poltika továbbra is szükséges a pénzpiaci stabilitás és az infláció fenntarthatóan 3 százalékra szorítása érdekében. A mostani, új szakaszban a Tanács hónapról hónapra, adatvezérelten dönt, mégpedig két lehetőség között: tartás vagy kismértékű csökkentés.

Javuló külső környezet

A mai döntés, miszerint 6,75 százalékra csökkent az alapkamat, megfelelt a piaci várakozásnak, ezt leginkább az országkockázat csökkentése tette lehetővé, nem az utolsó inflációs adat. A pénzpiaci helyzet, a külső környezet továbbra is változékony lehet, így óvatos megközelítés lesz indokolt. Az európai hozamok július folyamán csökkentek, miközben az amerikai kamatcsökkentés is biztosra vehető szeptemberben, és még idén további lépések követhetik, ezáltal az MNB mozgástere is nő.

Júniusban mind az USA-ban, mind az eurózónában csökkent az infláció, de a célértéket még nem érte el, a maginfláció pedig általában magasabb, így még nem lehet megszüntetni az infláció elleni küzdelmet, a kamatcsökkentési ciklus vélhetően óvatos lesz mind a két nagy jegybanknál. Mindenesetre a kamatvárakozások csökkenése javította a feltörekvő piacok megítélését.

Inflációs várakozások

Az infláció a jegybanki toleránciasávban van, de egyelőre annak felső széle körül lesz vélhetően, vagyis a célérték elérése hosszabb időt vesz igénybe. A szolgáltatások inflációja még magas, ami más országban is megfigyelhető: ezt a szektort a jegybank kiemelten fogja figyelni. Az inflációs várakozások is fontosok: ezeket a jegybanki célon kell horgonyozni.

Költségvetési és külgazdasági helyzet

A hazai költségvetés kiigazítására tett intézkedések kedvezőnek tekinthetők fiskális oldalon, a fizetési mérleg tartós többlete pedig a jövőben is biztosítja a külső egyensúlyt, az első 5 hónapban a többlet 14 milliárd euró volt.

Várható kamatpálya

Ma azt látják, hogy év végéig a piacok 1-2 kamatcsökkentést várnak, ez a pálya egyelőre reálisnak tekinthető. Hosszabb távon a várakozások érdemben alacsonyabb kamatszintre utalnak, ami érthető, hisz 3 százalékos infláció mellett hosszabb távon indokolatlan 6 százalékos vagy ennél is magasabb kamat, de ezt az akkori folyamatok, adatok fogják meghatározni.

Újságírói kérdésre Virág Barnabás elmondta, hogy a kamat túlcsökkentését sokkal kockázatosabbnak tartják, mint az alulcsökkentést, ezért marad fenn az alapvetően óvatos, viszonylag szigorú monetáris megközelítés.