A fenntartható globális kereskedelem kulcsfontosságú szereplője lesz az ASEAN
GlobálDélkelet-Ázsia gazdasági növekedését a régión belüli kereskedelmi kapcsolatok fellendülése fogja elősegíteni.
Patrick Lee, a Standard Chartered Bank szingapúri vezetője egy interjú során osztotta meg gondolatait az ASEAN (Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége) fenntartható kereskedelmével kapcsolatban.
Patrick Lee több mint 25 éves tapasztalattal rendelkezik, a szakember jelenleg az üzletfejlesztéssel kapcsolatos teendőkért, valamint a stratégiai irányításért felel Szingapúrban, Malajziában, Vietnámban és Thaiföldön. Úgy látja, hogy bár ezek az ASEAN tagállamok sok tekintetben különböznek egymástól, a gazdasági növekedés és a politikai kérdések tekintetében sok közös vonás is felfedezhető.
Véleménye szerint Délkelet-Ázsia gazdasági növekedését 2024-ben a régión belüli kereskedelmi kapcsolatok erősödő kohéziója fogja többek között elősegíteni. Úgy véli, hogy a gazdasági szereplők fel fogják ismerni, hogy milyen előnyökkel jár, ha az ASEAN-ra egyetlen gazdasági tömbként tekintenek.
Egyben kifejtette azt is, hogy Délkelet-Ázsia gazdaságai nagymértékben kiegészítik Kína gazdaságát. Kína – a világ második legnagyobb gazdasága – a globális feldolgozóipar központja, míg az ASEAN egy feltörekvő gyártási bázis és globális ipari transzferpálya. Az ASEAN országok a kínai feldolgozóipar első számú kiszolgálói, mivel Kína célja, hogy globális ellátási láncát közelebb allokálhassa a tengerentúli exportpiacaihoz.
Emellett az ASEAN országok is részt vesznek a Regionális Átfogó Gazdasági Partnerségben (RCEP), amely egy szabadkereskedelmi megállapodás az ASEAN 10 tagállama, valamint Kína, Dél-Korea, Japán, Ausztrália és Új-Zéland között. A RCEP hatálybalépésével kapcsolatban Patrick Lee bizakodását fejezte ki, hogy a Kína és az ASEAN közötti kereskedelmi és befektetési forgalom tovább fog növekedni.
Lee kitért arra is, hogy az ASEAN-régión belül az olyan jelentős piacokra, mint Indonézia és Vietnám, a fiatal népesség, a bővülő középosztály és a jólét jellemző. Várakozásai szerint az ASEAN 2024-re négy százalékos gazdasági növekedést fog elérni, amely igen gyors ütemű fejlődés a világ más régióival összehasonlítva.
Megjegyezte továbbá, hogy az ASEAN-on belül egyre több szó esik a környezetvédelmi és fenntarthatósági kérdések fontosságáról.
Egyre több a párbeszéd arról, hogy az ASEAN-tagok hogyan segíthetnek egymásnak, mert mindannyian látják az éghajlatváltozás kockázatát és a cselekvés szükségességét
– mondta Lee.
A fenntarthatóság az ASEAN kulcsfontosságú versenyelőnyévé válhat. A sikert az fogja meghatározni, hogy a régió képes lesz-e megosztani a tőkét, a szakértelmet és a technológiát egymás közt.
– tette hozzá Lee.
A digitalizáció a fenntarthatósági megoldások elősegédjeként szolgálhat, és fokozhatja a régió összetartását. A fenntartható kereskedelmi ökoszisztéma növekvő exportteljesítmény formájában hozhat előnyöket.
A határokon átnyúló kereskedelemben megjelenő új technológiák inkluzívabbá teszik a globális kereskedelmet, amely az ASEAN kisebb vállalkozásainak is kedvezni fog
– zárta gondolatait Patrick Lee.
A Boston Consulting Group által kidolgozott modell alapján a becslések szerint az ASEAN digitális gazdasága 2030-ra akár 2 ezer milliárd dollárra is nőhet. 2023 decemberében tárgyalások kezdődtek egy digitális gazdasági keretmegállapodásról, amelynek célja a zökkenőmentesebb határokon átnyúló digitális kereskedelem megkönnyítése a régióban.