Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

A mamahotelbe húzódik az infláció elől a török jegybankelnök

Globál2023. dec. 19.F. T. P.
A rovat támogatója:

Hazaköltözik a szülei házba a török jegybank csinos elnöknője: drágák az isztambuli lakások. Ez persze jó hír is lehet: addig nem kap gigantikus fizetés a jegybank első embere sem, amíg le nem győzi az inflációt.

A török jegybankot június óta vezető 44 éves Hafize Gaye Erkan közölte, hogy a teljesen megvadult iszambuli ingatlanárak miatt nem sikerült megfelelő lakhatást találni, ezért visszaköltözik a szülői házba. Az elnöknő feltette a kérdést: lehet, hogy Isztambul drágább, mint Manhattan?

Nehéz feladat

A hölgy az előző két évtizedben Amerikában dolgozott különböző bankoknál, így nem is élt Törökországban, nem kellett az ottani lakhatással foglalkoznia. Most azonban elvállalta az embert próbáló feladatatot, hogy a Törökországot évek óta megbénító inflációt leszorítja, amihez persze a kormány együttműködésére is szüksége van, hisz a monetáris politika egyedül nem elég, ha a költségvetést nem teszik rendbe.

Logikus következmény

Az, hogy az ingatlanárak irreális magasságban vannak egy gazdasági válság közepén, ebben az esetben nem meglepő: mindenki menekül az elértéktelenedő hazai valutából, és az egyik menekülőútvonal az ingatlanvásárlás. A negtakarítások így nem a gazdaságot áramlanak részvény-, vagy akár állampapírvásárlások által, hanem az ingatlanpiaic lufit fűtik.

Természetesen az ilyen helyzet lakhatási válságot okoz, amit ráadásul megpróbáltak a Yahoo szerint rosszul elsült szabályozással korlátozni: a lakbéreket nem lehetett 25 százaléknál jobban megemelni, de ez 60 százalékos infláció mellett oda vezet, hogy a tulajdonosok inkább felmondanak, mint sem hogy elértéktelenedő pénzt kapjanak a bérlőktől, vagy feketepiaci módszerket kell kieszelniük, hogy megkapják a reális értéket.

Népével tart

Az infláció elleni küzdelem még csak a kezdetén tart: a jegybank 40 százalékra emelte a korábban 10 százalék alatti kamatot. A gazdaság átalakítása, az egyensúly megteremtése időt vesz igénybe, néhány hónap alatt nem lehet csodát tenni, sőt, először az intézkedések fájdalmasak.

A jegybankelnök bejelentése ugyanakkor kedvező üzenenetet is hordozhat: ő maga sem él luxusban országában, amíg nem mutat fel eredményt a válságkezelésben.