Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Nem kérnek a britek Amerikából, az EU-val fűznék szorosabbra a viszonyt

Globál2024. dec. 2.MTI
A rovat támogatója:

A legfrissebb felmérés szerint a britek relatív többsége inkább az Európai Unióhoz fűződő kapcsolatok szorosabbra vonását pártolja az Egyesült Államokkal kötendő szabadkereskedelmi megállapodás helyett.

A BMG Research országos közvéleménykutató csoport az "i" című brit hírportál megbízásából elvégzett reprezentatív vizsgálatában azt a kérdést tette fel a felmérésbe bevont választóknak, hogy az EU-val kialakítandó szorosabb kereskedelmi kapcsolatok és a brit-amerikai szabadkereskedelmi egyezmény közül melyiket részesítenék előnyben.

A válaszadók 49 százaléka nyilatkozott úgy, hogy az unióhoz fűződő viszonyrendszer erősítését látná szívesebben, 28 százalék mondta azt, hogy jobban szeretné, ha sikerülne szabadkereskedelmi megállapodásra jutni Washingtonnal.

A kormányzó Munkáspárt szavazótáborának 68 százaléka tartja fontosabbnak Nagy-Britannia és az Európai Unió kapcsolatainak szorosabbra vonását a brit-amerikai kereskedelmi megállapodásnál, és csak 21 százalék helyezné az Egyesült Államok és Nagy-Britannia szabadkereskedelmi megállapodását az EU-viszonyrendszer erősítése elé.

Az ellenzéki Konzervatív Párt támogatói közül ugyanakkor 45 százalék szeretné inkább a brit-amerikai szabadkereskedelmi egyezmény elérését, és 36 százalékuk látná szívesebben London és az EU szorosabb kapcsolatait.

A felmérés közvetlen előzményeként Stephen Moore, Donald Trump megválasztott amerikai elnök gazdasági tanácsadója a The Times című konzervatív brit napilapnak adott, nemrégiben közölt interjúban úgy fogalmazott: Nagy-Britanniának el kell döntenie, hogy "az európai szocialista modellhez" vagy az amerikai szabadpiachoz kíván-e közeledni.

Hozzátette:mostanában úgy tűnik, hogy London inkább "az európai modell felé tart", és ha ez így van, akkor az Egyesült Államok kevésbé lesz érdekelt a kétoldalú brit-amerikai szabadkereskedelmi megállapodás megkötésében.

Nagy-Britannia 2020-ban távozott az Európai Unióból, miután a brit EU-tagságról az akkori konzervatív párti kormány által 2016-ban megtartott népszavazáson a kilépésre voksolók kerültek többségbe.

A jelenlegi munkáspárti kormány sem kívánja visszaléptetni Nagy-Britanniát az EU-ba, de Sir Keir Starmer miniszterelnök többször is jelezte, hogy sokkal szorosabbra akarja vonni és új alapokra kívánja helyezni London és az unió kapcsolatait.