Részletes térképen mutatjuk az ukrajnai háborút

Globál3 órájaD.F.D.
A rovat támogatója:

Mozgalmas szakaszát éli az ukrajnai háború, miközben a figyelem a frontvonalak mellett most leginkább a tengeren túli politikára irányul. Térképen mutatjuk a háborút.

Közeleg a tél az ukrajnai fronton pedig jelenleg leginkább Oroszországnak kedvez a hadiszerencse. Oroszország bár lassan, de folyamatosan nyomul előre egyszerre több pontján a frontnak, miközben fokozatosan felőrli az ukrán hadsereget.

Jelenleg:

  • a front Harkivtól északra az orosz határnál
  • keletre, a Luhanszki és a Harkivi terült határán,
  • a Donecki területen
  • a Zaporizzsjai terület keleti részén,
  • a Dnyipropetrovszki területhez közel,
  • továbbá Herszontól kissé északra a legaktívabb.
Az alaptérkép forrása: Google Maps - A térképen a frontvonalak pontossága csak hozzávetőleges.
Az alaptérkép forrása: Google Maps - A térképen a frontvonalak pontossága csak hozzávetőleges.

Az Oroszországnak kedvező hírek nem tesznek jót a morálnak, miközben a különösen hidegnek ígérkező tél újabb kihívások elé állíthatja az ukrán hátországot és a megviselt ukrán infrastruktúrát, habár eddig minden negatív tartalmú jóslat ellenére az ukrán közszolgáltatások, például az energiaellátás még ha akadozva is de működött az elmúlt két télen is.

Az orosz hadigépezet eközben lassú és megfontolt lépésben tör előre. A kurszk-i betörés utáni helyzetet sikerült stabilizálni, az orosz hadiipar többnyire hatékonyan szolgálja ki a háborút, Észak-Korea képében pedig úgy tűnik egy aktív támogatót kapott Moszkva. Rohamtempójú orosz területszerzésről szó nincs, de faluról-falura egyre nagyobb az elfoglalt területek mérete.

A figyelem most mégis leginkább az Egyesült Államokra irányul, az ukrajnai háború sorsa ugyanis részben Washingtonban dőlhet el. Az Ukrajnát eddig aktívan támogató Joe Biden elnöksége a végéhez közeleg, a háborút szintén támogató Kamala Harris leköszönő alelnök pedig elveszítette a választásokat a pragmatikus külpolitikát ígérő Donald Trump javára.

Trump elnöksége azonban komoly változásokat hozhat, a 2025 elején beiktatásra kerülő amerikai államfő ugyanis a háború lezárását tervezi. Ennek mikéntje persze még kérdéses, de az amerikai támogatás bármilyen formája nyilvánvalóan annak függvénye lesz, hogy Kijev elfogadja-e az Egyesült Államok törekvéseit. Amennyiben az új amerikai adminisztráció különböző diplomáciai eszközökkel tárgyalóasztalhoz ülteti a harcoló feleket, úgy minden orosz területszerzésnek stratégiai jelentősége van, hiszen minden elfoglalt négyzetkilométer rontja Ukrajna alkupozícióját és javítja a Kreml-ét.