A benzin áremelkedés dobta meg az inflációt
HírekA fogyasztói árak 3,7%-kal meghaladták az előző év azonos havi értékeketovemberben a fogyasztói árak átlagosan 3,7%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat, 0,5%-kal pedig az előző havikat.
A járműüzemanyagok ára 2,4 százalékkal felülmúlta a 2024. októberit. A maginfláció 4,4 százalék, a nyugdíjasokat érintő inflációs ráta 3,7 százalék - írja a KSH.
12 hónap alatt, 2023. novemberhez viszonyítva:
- Az élelmiszerek ára 4,9%-kal nőtt, ezen belül a liszté 39,3, a tejé 16,6, a csokoládé és kakaóé 12,8, a gyümölcs- és zöldségléé 11,7, az étolajé 10,1, a tojásé 9,8, a vaj, vajkrémé 9,7, az éttermi étkezésé 7,9, az alkoholmentes üdítőitaloké 6,3%-kal.
- A szolgáltatások 7,0%-kal drágultak.
- A szeszes italok, dohányáruk ára 4,0%-kal emelkedett, ezen belül a szeszes italoké 4,1%-kal.
- A háztartási energiáért 3,2, ezen belül a vezetékes gázért 6,3, az elektromos energiáért 0,3%-kal kevesebbet kellett fizetni.
- A tartós fogyasztási cikkek ára 0,2%-kal mérséklődött, ezen belül a használt személygépkocsik 6,6%-kal kevesebbe kerültek.
- A gyógyszer, gyógyáruk 3,9, a járműüzemanyagok 0,7%-kal drágultak.
Az előző hónaphoz képest:
- A fogyasztói árak átlagosan 0,5%-kal növekedtek.
- Az élelmiszerek átlagosan 0,9%-kal drágultak.
- A járműüzemanyagok ára 2,4%-kal nőtt.
- A háztartási energiáért átlagosan 0,4%-kal többet kellett fizetni, ezen belül a palackos gázért 1,5, a vezetékes gázért 0,9%-kal.
- A szolgáltatások díja átlagosan 0,2%-kal nőtt, ezen belül a lakbér 0,8%-kal többe, az üdülési szolgáltatások 0,3%-kal kevesebbe kerültek.
A forint gyengülése és az aszály húzta fel az árakat
November az infláció a várakozásoknak megfelelően növekedett, azonban továbbra is a jegybanki célsávon belül tartózkodik.
A növekedésben több tényező szerepet játszott: a bázishatások mellett már érződik az adatokon a forint gyengülése (bár a teljes hatást még messze nem láttuk), illetve a gyenge mezőgazdasági termés is növeli az árakat - írja kommentárjában Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza.
Ez utóbbi hatása látszódik az élelmiszerárakon: havi alapon érdemi, 0,9 százalékos drágulás történt az előző két hónap 1,0, illetve 0,7 százalékos áremelkedése után, így az élelmiszerek éves alapú drágulása 4,9 százalékra gyorsult. Itt természetesen nemcsak a hazai időjárási körülmények játszottak szerepet, de a forint gyengülése is hatott. Az alacsony importált infláció fékezte a hazai pénzromlást novemberben.
A forint gyengülése leggyorsabban az üzemanyagárakra hat. És itt nem is az euróval szembeni gyengülés a lényeges, hiszen itt az elszámolás dollárban történik. Szeptember elejéhez képest a forint az euróhoz képest 3,8, a dollárral szemben pedig 5,5 százalékkal gyengült, miközben az infláció adatfelvételi időszakának a végére ez már 4,3, illetve 9,4 százalékot tett ki. Ennek megfelelően az üzemanyagok ára egy hónap alatt átlagosan 2,4 százalékkal nőtt, ez pedig a várakozásoknak megfelelően 0,1 százalékponttal húzta felfelé a havi alapú inflációt.
Tegyük hozzá: a mostani adatban még nem látszik a forintgyengülés okozta átárazások jelentős része, hiszen ez önmagában (a dollárral szembeni nagyobb gyengülést nem tekintve) mintegy 1,3 százalékponttal húzná felfelé az inflációt.
Ez várhatóan majd az év eleji átárazásoknál épül be nagyobb arányban az árakba, de nem kizárt, hogy már decemberben is találkozhatunk emiatt magasabb árakkal.
A mostani adat előtt kérdés volt, hogy mi történik a szolgáltatások árával, azaz hogy az előző havi árcsökkenés után most lesz-e visszafelé korrekció.
Ez most nem történt meg, így ennek nem volt inflációnövelő hatása, itt továbbra is kérdés, hogy az akciózás hatása átmeneti és a következő hónapok valamelyikében ismét befolyásolja az inflációt vagy pedig tartós.
Decemberben a gyenge forintárfolyam és a bázishatások miatt az infláció várhatóan 4 százlék fölé emelkedik, az éves pénzromlás pedig 3,7 százalékot tehet ki. Jövőre az infláció ennél magasabb, 4 százalék körüli lehet, a forintárfolyam alakulása miatt erőteljes felfelé mutató kockázatokkal.A mostani adatnak várhatóan nem lesz érdemi hatása a monetáris politikára és a forint árfolyamára: az adat a várakozásoknak nagyjából megfelelt, a monetáris politikának pedig most leginkább a forint árfolyamára kell figyelnie.
A közeljövőben nem várható a monetáris politika lazítása – szerencsés esetben, ha a forint tud némileg erősödni, akkor a szigorítást el lehet kerülni.
A monetáris politika lazítása az új jegybankelnök első hónapjaiban sem várható, hiszen bizonyítania kell a piacok felé, hogy megfontolt, türelmes monetáris politikát kíván folytatni - írja Regős Gábor.