A nyugat-balkáni jegybankokkal tárgyalt Virág Barnabás
Hírek2024. november 18-án Budapesten a Magyar Nemzeti Bank képviseletében Virág Barnabás alelnök szakmai találkozót tartott a nyugat-balkáni jegybankok alelnökeivel, melynek célja a magyar soros EU elnökség prioritásával összhangban az Egységes Euró Fizetési Övezethez való csatlakozás elősegítése és az integráció támogatása volt.
A SEPA-tagság jelentős előnyökkel járna a nyugat-balkáni országok számára, hiszen megkönnyíti a határokon átnyúló tranzakciókat és támogatja a térség gazdasági növekedését fejtette ki Virág Barnabás.
Az MNB kiemelten fontosnak tartja a nyugat-balkáni jegybankok szakmai támogatását ezért saját technikai segítségnyújtási programja mellett több célzott uniós nyugat-balkáni kezdeményezésben is szerepet vállal - írja az MNB.A Magyar Nemzeti Bank kezdeményezésére magas szintű találkozóra Albánia, Montenegró, Észak-Macedónia, Szerbia, Koszovó és Bosznia-Hercegovina jegybankjainak alelnökei és szakértői részvételével került sor, amelynek központi témája a nyugat-balkáni országok SEPA (Single Euro Payment Area) övezethez való csatlakozásának elősegítése volt.
A találkozó azzal a céllal valósult meg, hogy az MNB tovább erősítse szakmai együttműködését a térség jegybankjaival, illetve, hogy a jegybanki mandátummal összefüggő területeken támogassa a nyugat-balkáni országok EU integrációs törekvéseit.
A találkozón nyugat-balkáni jegybanki vezetők beszámoltak jelenlegi SEPA-integrációval kapcsolatos aktuális fejleményekről, valamint a csatlakozási folyamat kihívásairól, az MNB pedig saját tapasztalatainak megosztása mellett további gyakorlati támogatást ajánlott fel a pénzügyi infrastruktúra, szabályozási keretek és digitális fizetési rendszerek fejlesztése terén.
A SEPA-tagság jelentős előnyökkel járna a nyugat-balkáni országok számára, hiszen megkönnyíti a határokon átnyúló tranzakciókat és támogatja a térség gazdasági növekedését
– mondta Virág Barnabás, az MNB alelnöke, a találkozó házigazdája a megbeszélés során.
Az MNB aktívan részt vesz több, az Európai Unió által finanszírozott programban is, amelyek célja a nyugat-balkáni jegybankok támogatása, továbbá saját, 2023-ban indult Technikai Együttműködési Programja keretében is törekszik hozzájárulni a térség gyorsabb EU-integrációjához - írja a jegybank.