A világ legdrágább banánját kamerák össztüzében ette meg a kriptobefektető

Hírek14 órájaNövekedés.hu

A kriptopénz-vállalkozó Justin Sun teljesítette ígéretét, amelyet azután tett, hogy 6,2 millió dollárt (2,4 milliárd forintot) költött egy falra ragasztott banánt ábrázoló műalkotásra - és megette a gyümölcsöt - írja a Guardian. Mint mondta, a "remekmű" sokkal jobb, mint más banánok. Megkapta a 15 perc hírnevet, igaz, sokba került. A "műalkotás" érdemeiről zajlik a vita.

Hongkong egyik legdrágább szállodájában Sun több tucat újságíró és influencer előtt ette meg a banánt, miután beszédet tartott, amelyben „ikonikusnak” nevezte a művet, és párhuzamot vont a konceptuális művészet és a kriptovaluta között - számol be a Guardian, ezen a linken a videó is látható az aukcióról.

A Maurizio Cattelan olasz művész által készített konceptuális művet, amelynek címe Comedian, a múlt héten a Sotheby's New York-i árverésén adták el, és Sun a hét licitáló között volt.

Sun szerint az első 10 másodpercben „hitetlenkedett”, miután megnyerte a licitet, majd rájött, hogy „ebből valami nagy dolog lehet”. Az ezt követő 10 másodpercben úgy döntött, hogy megeszi a banánt.

Egy sajtótájékoztatón elfogyasztva is a műalkotás történetének részévé válhat

- mondta.

Az ehető alkotás bemutatkozása a 2019-es Art Basel kiállításon heves váltott ki, és kérdéseket vetett fel azzal kapcsolatban, hogy vajon művészetnek tekinthető-e - ez volt Cattelan kimondott célja.

Sun "a műalkotást" az NFT (non-fungible token) művészethez és a blokklánc technológiához hasonlította. 

Sun ellen tavaly vádat emelt az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet a Tron nevű kriptoprojektjével kapcsolatban be nem jegyzett értékpapírok felajánlásával és értékesítésével. Az ügy még folyamatban van.

Sun elmondta, hogy gyorsan döntött úgy, hogy licitál a műalkotásra, és csak „egyszerű kérdései” voltak, például, hogy a banán megromlott-e, és hogyan kell értékelni a művet.

Egyébként kap egy eredetiségigazolást arról, hogy a művet Cattelan készítette, valamint utasításokat arról, hogyan kell kicserélni a gyümölcsöt, ha az megromlott.