A villamosenergia-rendszer esetleges összeomlására is felkészültek: fontos beruházásra került sor
HírekJúnius 10-én két új energiatárolót adtak át az MVM Csoport Litéri GT erőművében, amely tovább növeli a magyar villamosenergia-rendszer biztonságos működését, illetve hozzájárul további időjárásfüggő energiatermelők rendszerbe illesztéséhez.
A megújuló erőművek térnyerésével egyre fontosabbá válik az energiatárolás, hiszen a fogyasztás és a termelés közötti időbeli különbségét az energiatárolás hivatott áthidalni. Ezért az MVM Balance Zrt. a Litéri Gázturbinás Erőmű területén két különböző technológiájú: lítium-vasfoszfát, illetve NAS (nátrium-kén) villamosenergia-tárolót létesített.
A megközelítőleg 5 MW teljesítőképességű és 10 MWh kapacitású, lítiumos villamosenergia-tároló 2025. májusban kezdte meg kereskedelmi üzemét. A tároló különleges képessége, hogy a villamosenergia-rendszer esetleges összeomlása esetén (Blackout) is képes a Litéri Gázturbinás Erőmű újraindítására (black start). A projekt kivitelezője, a közbeszerzési eljárás nyertese az Extor Kft.A 0,75 MW teljesítőképességű és 4,35 MWh kapacitású NAS tároló 2025. júniusban kezdi meg működését, amely a 2021-2.1.1-EK kódszámú, „Karbonmentes, többlet villamos energia innovatív elektrokémiai tárolását elősegítő fejlesztések megvalósítása” című pályázati felhívás keretében 0,75 Mrd Ft vissza nem térítendő támogatásban részesült.
A projekt kivitelezője a D.C. THERM Üzemi Szolgáltató Kft., amelyhez a nátrium-kén tárolókat a japán NGK Insulators Ltd. szállította.
Az ünnepélyes átadón Csorba Sándor, az MVM Balance Zrt. vezérigazgatója beszédében kiemelte, hogy az MVM Balance Zrt. által üzemeltett litéri erőmű nemcsak a villamosenergia-rendszer rugalmasságát segíti, de meghatározó eleme lesz az az MVM Csoport Kiserőművi szabályzási központjának is.
Ezek a beruházások kiváló példái annak, hogyan lehet a technológiát és az üzleti logikát összehangolni. Nem csak azért, hogy több legyen a szabályozási tartalék, hanem azért is, hogy megértsük: a jövő energiarendszere nem termelni fog többet, hanem okosabban fog bánni azzal, amit már megtermelt
– mondta Mátrai Károly, az MVM Csoport vezérigazgatója.
Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium energetikáért felelős államtitkára ünnepi beszédében elmondta: Erős magyar vidék nincs stabil energiaellátás nélkül – a most átadott fejlesztés kulcsszerepet játszik abban, hogy a térség vállalkozásai és lakosai megbízható villamos energiához jussanak.
A Litéri Gázturbinás Erőmű energiatárolóval kiegészülve még gyorsabban és rugalmasabban reagál a hálózati igényekre, ezzel növelve hazánk energiarendszerének biztonságát. A lendületes napelemes felfutás az áramtárolói kapacitások bővítését követeli meg, a családok és az ipar fejlesztéseit három korábbi kiírásban 185 milliárd forinttal támogattuk. A Jedlik Ányos Energetikai Programban hamarosan megnyíló újabb pályázat garantálja, hogy 2030-ra elérjük a megcélzott 1 gigawatt összteljesítményt.
A tárolók hálózati csatlakozása érdekében a litéri MAVIR alállomás egy 132 kV-os mezővel bővült, továbbá kiépült egy 132 kV-os termelői vezeték, egy 132/11 kV-os transzformátor állomás, illetve egy 11 kV-os kapcsolóépület is. A projektek megvalósítását az MVM Erbe és az MVM XPert segítették.Az MVM Csoport nem csak az energiatermelési portfólióját diverzifikálja, hanem a tárolók tekintetében is az optimális technológiák kiépítésére törekszik. Ennek érdekében a NAS tároló további hasznosításával kapcsolatban kutatási tevékenységet is végez az Energiatudományi Kutatóközponttal közösen.