Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Az amerikai inflációs adatot várják a piacok

Hírek2024. nov. 13.Növekedés.hu

A távol-keleti tőzsdéken negatív hangulatban zajlott a kereskedés. A befektetők számára kérdéses, hogy a Kínában bevezetett gazdaságélénkítő intézkedésekre milyen hatással lesz Donald Trump politikája. Emellett a japán termelői árak is megugrottak októberben, 3,4%-os áremelkedés látható éves alapon, holott az elemzők csak 3%-ra számítottak. A kínai CSI300 index felülteljesítő volt a térség részvényindexeivel szemben, 0,65%-ot emelkedett. A japán Nikkei 225 index 1,65%-ot esett, a Hong Kong-i Hang Seng index 0,5%-ot csökkent, a dél-koreai Kospi index 2,65%-kal mozgott a piros tartományban.

Európában nem indul jól a nap a piacokon. A befektetők ma egyértelműen az USA inflációs adatait figyelik, amely az elemzők szerint kissé emelkedhetett októberben. Emellett továbbra is érdemes figyelni a harmadik negyedéves eredményközléseket a vállalatok részéről.

dollár 1,0605 körül mozog ma reggel az euróval szemben. A jen 154,95-nél indítja a napot az ázsiai kereskedés ideje alatt a zöldhasúval szemben. A forint jelenleg 410,70 körül mozog az euróval szemben. A KSH közölte a szeptemberi ipari termelésre vonatkozó második becslést, amiben megerősítették, hogy az igazított adatok alapján éves alapon 5,4%-os volt a visszaesés, hó/hó alapon 0,7%-os a csökkenés. A feldolgozóipari alágak közül csupán kettőben nőtt a termelés, tizenegyben visszaesés tapasztalható. A januártól szeptemberig tartó időszakban 4,3%-kal csökkent az ipari termelés volumene az előző év azonos időszakához képest.

Piaci összefoglaló

Részvénypiacok: A tengerentúlon a többnapi jó teljesítmény után megtört a lendület a piacokon. Az inflációs várakozások emelkedése nem segítette a hangulatot. Az S&P 500 0,29%-ot esett, a DJIA értéke 0,86%-kal csökkent, a Nasdaq Composite index 0,09%-kal került lejjebb.

Az európai piacok sem teljesítettek jól, a EuroStoxx 2,25%-kal zárt a piros tartományban, a DAX 2,13%-kal csökkent, a CAC 40 index 2,69%-ot esett. A magyar tőzsde felülteljesítő volt a globális részvénypiacokkal szemben, a BUX index 0,1%-ot emelkedett. A hazai blue chipek vegyes mozgást mutattak, az OTP 1,6%-ot menetelt, a Magyar Telekom 1,4%-kal került feljebb. A MOL és a Richter részvényeinek értéke csökkent, előbbi 1,2%-kal, utóbbi 1,7%-kal.

Devizapiac: Kedden közölte a KSH az októberi inflációs adatokat, éves alapon 3,2%-kal nőttek az árak októberben, az általunk és a piaci konszenzus által várt 3,5%-kal ellentétben. Az előző hónaphoz képest 0,1%-kal nőttek az árak. A havi árváltozásban a legnagyobb meglepetést a szolgáltatások árának 0,9% csökkenése jelentette.

A német harmonizált fogyasztói árindexről közölték a végleges októberi adatokat, amely megegyezett az előzetes becsléssel. Németországban tehát októberben 2,4%-kal emelkedtek az árak átlagosan.

Csökkent a német ZEW által közölt hangulatindex novemberben, mind a jelenlegi helyzetmegítélés, mind a várakozások lejjebb kerültek, amiben valószínűleg szerepet játszik a német kormány körüli bizonytalanság. Az EUR/USD árfolyam kedd reggel 1,0630 körül mozgott, végül 1,0623-nál zárt az árfolyam. A forint kedden reggel 411 körül kezdte a napot az euróval szemben, nap végére 410,70-nél zárt az euró-forint kurzus.

Állampapírpiacok: Visszafogott mozgás volt a hazai állampapírpiaci hozamokon kedden. A rövid oldalon nem mozdultak a hozamok, a hosszú oldalon néhány bp-os csökkenés látható. A 10 éves hozam 2 bázisponttal 6,75%-ra csökkent. Ezzel a hasonló futamidejű német benchmark papír felett 437 bázispontos felár látható.