Az EU vakcinával és euró milliókkal segíti Afrikát és Nyugat-Balkánt a koronavírus elleni védekezésben
HírekAz Európai Unió az osztrák kormány közreműködésével 651 ezer, koronavírus elleni oltást szállít a nyugat-balkáni partnerországokba, Albániába, Bosznia-Hercegovinába, Észak Macedóniába, Szerbiába, Montenegróba és Koszovóba - közölte az Európai Bizottság.
Várhelyi Olivér szomszédságpolitikáért felelős uniós biztos a bejelentéssel kapcsolatos sajtótájékoztatón elmondta: a vakcinákat "az EU legmegbízhatóbb oltóanyaggyártó partnere", a Pfizer/BioNTech cég szolgáltatja, az első adagokat május elején szállítják a nyugat-balkáni országokba. Kiemelte azt is, hogy a vakcinákkal elsősorban az egészségügyi dolgozókat fogják beoltani, mivel ők vannak legjobban kitéve a fertőzés kockázatának.
"Az EU törődik nyugat-balkáni partnereivel. A járvány kezdetekor orvosi és védőfelszerelésekkel támogattuk az ott élőket, most pedig oltóanyag szállítással segítjük az egészségügyi frontvonalban dolgozókat"
- tette hozzá az uniós biztos.
Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter a bizottság sajtóközleményében hangsúlyozta, hogy az EU számára szolidaritási kérdés a Nyugat-Balkán oltási kampányainak támogatása.
A vakcinákat a bizottság által tavaly decemberben elfogadott 70 millió eurós költségvetésből finanszírozzák, és az idén januárban létrehozott oltóanyag-megosztási mechanizmuson keresztül juttatják el a partnerországokba.
A testület a járvány okozta gazdasági válság enyhítése érdekében már 3,3 milliárd euróval segítette a nyugat balkáni országokat az elmúlt évben. Emellett tavaly októberben egy 9 milliárd euróig terjedő beruházási tervet terjesztett elő a partnerországok hosszú távú gazdasági fellendülése érdekében.
Az Európai Bizottság kedden arról is tájékoztatott, hogy az unió humanitárius kezdeményezése keretében 100 millió euróval segíti a koronavírus-járvány elleni oltási kampányok sikerét Afrikában.
A kezdeményezés része az Európai Bizottság azon törekvésének, hogy mindenki számára biztosított legyen a méltányos és igazságos hozzáférés a biztonságos és hatékony vakcinákhoz - írták.
A támogatás segíti a beoltás megkezdését a konfliktusok sújtotta, valamint a nehezen megközelíthető területeken is. Finanszírozza a nemzeti egészségügyi hatóságok és az egészségügyi dolgozók kapacitásépítését, valamint az oltással kapcsolatos információáramlás biztosítását és a megfelelő szintű nemzeti, valamint országok közötti koordinációt. Végezetül megoldást kínál a kritikus logisztikai hiányosságokra, beleértve a szükséges orvosi eszközök és berendezések helyszínre juttatását is - közölték.