Csökkent az optimizmus az agráriumban
HírekBár gyengült optimizmusuk, még mindig bizakodva tekintenek a jövőbe a magyar agrárvállalkozások – olvasható a GKI Gazdaságkutató Zrt. által, az OTP Agrár megbízásából készített felmérésben. A válaszadók rövidtávon leginkább a világpiaci helyzet, hosszútávon pedig az uniós agrárpolitika miatt fogalmaztak meg kétségeket.
2019 tavaszán a mezőgazdasági vállalkozók mérsékelt, de az őszinél gyengébb optimizmussal tekintettek a következő fél évre, és ugyanígy ítélték meg a következő három évre várható folyamatokat is. A rövid távú agrárkonjunktúra index egy, a hosszú távú kitekintés indexe pedig két pontot gyengült, de mindkettő továbbra is pozitív tartományban maradt.
A rövidtávú agrárkonjunktúra index gyengülésének az üzleti környezet kedvezőtlenebb megítélése volt az oka, de az agrárkonjunktúra index továbbra is optimizmust jelez. A világpiaci helyzet és az egyéb körülmények megítélése okozta a romlást. Sokat javult viszont a hitelhez jutás lehetőségének megítélése. A piaci várakozások lényegében nem változtak, sem a rövid távú kereslet, sem az árváltozások megítélése nem mozdult el érdemben.
A hosszú távú kitekintési index azt jelzi, hogy a mezőgazdaságban még mindig bizakodóan ítélték meg a kilátásokat a válaszadók, de növekvő aggodalmak övezték az uniós KAP-reformot, valamint az élelmiszeripari kilátásokat és a földhasználat csökkentését tervezték.
A válaszadók a vetésterület némi mérséklődésével, és az állatállomány zsugorodásával számoltak. A májusi esők előtt végzett felmérésben a válaszadók rossznak ítélték az időjárás hatását gazdálkodásukra. A saját termelésű készletek megítélése nem változott érdemben, a foglalkoztatási kilátások romlottak és kissé csökkent azon válaszadók aránya, akik nem terveztek beruházást. A beruházások tervezett forrása leggyakrabban saját erő, ezt követően támogatás volt, de mindkettő aránya csökkent egy kicsit tavaly ősz óta. Mindemellett megnőtt a hitelek tervezett szerepe, mind a kedvezményes, mind a bankhiteleket tekintve.
A GKI az OTP Bank Agrárágazati Igazgatóságának megbízásából 2018 ősze óta közli fél évente agrárkonjunktúra indexét. A GKI havonta publikált konjunktúra indexében ugyanis, – az Európai Unió módszertanának megfelelően – nem szerepel az agrárszektor, de Magyarországon az ágazat nemzetgazdasági jelentősége miatt a mutató fontos képet ad a mezőgazdaság aktuális helyzetről, valamint a szereplők helyzetmegítéléséről és várakozásairól. Az első felmérés 2018 októberében, a második pedig 2019 áprilisában készült, több mint 300 vállalkozás telefonos és online megkeresése alapján.