ÁSZ elnök: Figyelnünk kell a családjaink pénzügyminisztereire

Hírek2021. jún. 21.Növekedés.hu

Stabilitást kell adni a családoknak, megélhetést és foglalkoztatást. Ennek érdekében a kormánynak, az üzleti szférának és a családoknak is tudatosan és felelősen kell tervezni, beruházni és költeni. A transzformációs kihívások minden szférában új lehetőségeket és ezáltal új kihívásokat teremtenek, az ezekhez való alkalmazkodás eredménye lehet egy optimálisabb élet - olvasható Domokos László, az Állami Számvevőszék Elnökének elemzésében.

A koronavírus járvány felgyorsítja az évtizedek óta tartó világgazdasági átalakulást, vagyis az új technológiák beépítését mindennapjaink gazdaságába - olvasható az ÁSZ elnökének online oldalán megjelent elemző írásában.

A transzformációs válság, az IPAR 4.0 és a digitalizáció kicsúcsosodása a pandémiával együtt jelentkezett, amely fokozott fejlesztési igényt jelentett az infrastruktúrában és a háztartásokban is. Domokos László szerint az életünket alapjaiban változtatja meg a digitális térben végzett munka, a digitális oktatás, a digitális közszolgáltatások pedig megkerülhetetlen tényezővé válnak mindennapjainkban. Az elmúlt másfél év áttörést jelentett a táv- és otthoni munkavégzés hazai elterjedésében is.

Ennek megfelelően a munkaerőpiac is átalakuláson megy át - hívja fel a figyelmet az Állami Számvevőszék Elnöke - hiszen azok a tevékenységek, amelyek személyes jelenlétet igényeltek, vagy könnyebben sztenderdizálhatók, kiváltásra kerülnek más technológiákkal. Bizonyos területeken csökken a munkaerő állománya, mindeközben olyan új területek alakulnak ki, amelyeket pár éve nem is ismertünk. Ma már nem kell ahhoz elhagyni az országot, hogy külföldön dolgozhassunk.

Írásában hangsúlyozza, hogy a transzformáció megváltoztatja a munkakörnyezetet, a munkaszervezés megváltoztatja a vásárlási szokásokat, így a gazdasági szereplőinek új lehetőségeket nyit. Szerinte itt van nagy szerepe az államnak, mint aktív állam, aki kanyarban előzve kihasználja a gyorsulás lehetőségét.

Hiszen verseny van. A versenypályán akkor tudunk előzni, ha gyorsabbak vagyunk a többieknél.


Domokos László szerint a gyors reagálás lehetőséget nyújt a transzformáció által a beruházások felgyorsítására, amely növeli a GDP-t.

A kormány 2021-ben és 2022-ben is többlet költést hajt végre, de nem a működésre költve, hanem a hazai beruházáshoz rendel többet, az államadósság terhére.

Az állam szerepe, hogy jól tervezze a beruházásokat, amelyből adódó lehetőségeket az üzleti széfra ki tudja használni, ezáltal többletjövedelmet biztosít a vállalkozásoknak és a családoknak is. A többlet pénzt pedig okosan kell elkölteni, ami jólétet hoz.

Állami Számvevőszék Elnöke fontosnak tartotta hangsúlyozni azt is, hogy a beruházásoknak kiemelt szerepük van a gazdasági növekedés dinamikájában. A költségvetés hosszú távú fenntarthatóságát támogatja a beruházások magas szintje, hiszen ezáltal biztosítható a tőkeállomány megújulása, a gazdaság modernizálása, fejlődése, ugyanakkor a magánszektor beruházásainak élénkülése esetén, a kormányzati beruházások felfuttatása a beruházási piac egyes részszektorainak túlfűtöttségét eredményezheti. Ennek támogatása céljából az Állami Számvevőszék 2017 óta értékeli a jelentős állami beruházások előkészítettségét, ütemezését.

Ezek mellett Domokos László arra is felhívta a figyelmet, hogy az Európai Unió helyreállítási pénzeiből Magyarországot megilleti még további nagyjából 3400 milliárd forint összegű befektetés lehetőség:

Ez hitel. A kormány úgy döntött, hogy ezt a kölcsönt most nem veszi fel. Úgy vélem, ezzel jó döntést hozott. Az összeg 2023-ig rendelkezésre áll, tehát egyfajta tartalékként tekinthetünk rá. Ha berobban a negyedik hullám, vagy a gazdaság lefulladna, akad egy költségvetési léptékkel mérve is számottevő összeg, amely szinte azonnal felhasználható. Az államot is költésre biztatom, de csak az észszerűség keretei között, tehát csak akkor, ha van erre használható összeg. Most nagy hangsúlyt kell helyezni a gazdaság újraindítására, a kellő lendület megszerzésére.

Az ÁSZ elnökének véleménye szerint a járvány miatt különösen fontos, hogy a gazdaság, illetve a költségvetés reziliens legyen, azaz, hogy a makrogazdasági feltételek alakulásához rugalmasan alkalmazkodjon. Fel kell készülni a negyedik hullámra, amelyhez a költségvetésben is meg kell a teremteni a megfelelő fedezetet. Elemzésében kiemeli: egyszerre van szükség tehát a stabilitásra és a rugalmasságra a költségvetésben.

A teljes írás ITT olvasható