Egyszerűsödik a bírósági ügyintézés jövőre
HírekHatékonyságot növelő megállapodás született a bíróságokról - jelentette ki az igazságügyi miniszter kedden az M1 aktuális csatornán.
Tuzson Bence azt mondta, aki bírósághoz fordul, joggal várja el, hogy gyorsan, hatékonyan intézzék el az ügyét és méltányos döntés szülessen. Hozzátette: ezt szeretnék elősegíteni a következő időszakban.
A miniszter az érintettekkel folytatott széles körű egyeztetését követően született megállapodás legfontosabb elememének
a három lépcsőben megvalósuló béremelést
nevezte. 2027-re a bírók fizetése átlagosan 48 százalékkal fog nőni, a bírósági titkároké és fogalmazóké 82 százalékkal, a más bírósági alkalmazottaké, így a leíróké 100 százalékkal. 2027-re a bírók fizetése átlagosan el fogja éni a 2,25 millió forintot.
A miniszter a hatékonyságot javító lépések között említette
a bírókat terhelő adminisztráció csökkentését.
Mint mondta, a polgári ügyek 85 százaléka első fokon jogerőre emelkedik, lehetővé tennék, hogy ilyenkor ne kelljen hosszú indokolást készíteni. Az országgyűlés a tavaszi ülésszakban erről már törvényt is fog alkotni – mondta.
A cégbíróságok ügymenetén is gyorsítanának, hiszen a mai technika lehetővé teszi, hogy
bizonyos kérdésekben automatikus döntés születhessen.
A cél az, hogy, aki céget alapít, az az ügyvédi irodából már úgy távozhasson, hogy a bejegyző végzés mellett megkapja az adószámát és minden mást, ami a működéshez szükséges – közölte a politikus.
A pandémia idején hozott átmeneti szabályozás lehetővé tette, hogy a ügyvédek és ügyfelek online kapcsolódjanak be a tárgyalásokba. Ezt a lehetőséget intézményesítenék, és a megfelelő garanciák mentén azt is biztosítanák, hogy
akár nézők is csatlakozhassanak online egy tárgyaláshoz – tudatta az igazságügyi tárca vezetője, hozzátéve: ez akár a joghallgatók képzését is segíthetné.
Tuzson Bence kifejtette, az online csalások száma megugrott, nemcsak Magyarországon hanem világszerte is.
Az ilyen bűncselekmények elleni fellépés legfontosabb eleme a gyorsaság. Ezért
augusztustól új eljárást vezettek be, ami felgyorsította a rendőrség munkáját és bővítette a bankok lehetőségeit és kötelezettségeit. Ennek köszönhetően félmilliárd forintot tudtak megállítani. Ez a pénz vissza fog kerülni azokhoz, akiktől elvették – mondta.
Törvénycsomag készült az online csalások megállítására, ennek lényege az eljárások további gyorsítása – tudatta a miniszter. Hangsúlyozta, kiemelt felelőssége van ilyenkor a bankoknak, ezért megteremtenék számukra a jogi lehetőséget és egyben a kötelezettséget, hogy az ilyen pénzeket megállítsák.
Megteremtik a módot arra is, hogy azokat a számlákat, melyekkel a csalásokat elkövették, zárolni lehessen, és akár a később erre érkező összegeket is a sértettek kártalanítására fordítsák.
A politikus elmondta, jelenleg 17 áldozatsegítő központ működik az országban.
Ezekben a bűncselekmények áldozatai személyesen, illetve a zöldszámot felhívva kaphatnak jogi vagy szükség esetén pszichológusi segítséget és támogatást a kártalanítási eljárás során. A minisztérium célja, hogy minden megyében legyen áldozatsegítő központ.
Tuzson Bence a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában kitért arra is, a bíróságokat érintő megállapodás elkészítése előtt az összes törvényszékre elment, meglátogatta az ügyvédi kamarákat, hogy összegyűjtse az ötleteket, szakmai javaslatokat.
A miniszter kifejtette, a változások központi eleme a béremelés.
Hangsúlyozta, a bíróságok emberek sorsáról döntenek, ezért fontos a megfelelő megbecsülés, ezért az ország lehetőségeihez mérten, de a lehető legmagasabb mértékben próbálják a jövedelmeket növelni.