Együttműködési megállapodás jött létre az MNB és a kazah pénzügyi felügyelet között

Hírek2024. nov. 21.Növekedés.hu

Közös pénzügyi felügyeleti együttműködésről kötött megállapodást az MNB és a kazah pénzügyi felügyelet. A megállapodás többek között információcserére, vezetői egyeztetésekre, workshop-ok szervezésére, illetve tudásmegosztó együttműködésekre terjed ki.

Ünnepélyes keretek között, Orbán Viktor miniszterelnök és Kaszim-Zsomart Kemeluli Tokajev, a Kazah Köztársaság elnöke jelenlétében kötött együttműködési megállapodást tegnap este Budapesten a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Kazah Köztársaság Pénzpiaci Szabályozási és Fejlesztési Ügynöksége (Agency of the Republic of Kasakhstan for Regulation and Development of Financial Market, ARDFM). A dokumentumot Kandrács Csaba, az MNB felügyeleti és fogyasztóvédelmi alelnöke, illetve Madina Abylkassymova, az ARDFM elnök asszonya látta el kézjegyével.

A megállapodás lehetőséget ad a két hatóság közötti általános információmegosztásra, menedzsmenti egyeztetésekre, találkozók szervezésére, tanulmányi látogatásokra, valamint közös rendezvények szervezésére is - írja az MNB közleménye.

A mostani együttműködés keretein túl az MNB évek óta szoros, aktív szakmai kapcsolatokat ápol a kazah jegybankkal (NBK, amellyel a vezetői egyeztetéseken túl 15 kétoldalú szakmai találkozóra került sor az elmúlt években különböző témákban), az Asztanai Pénzügyi Felügyeleti Hatósággal (AFSA), az Asztanai Nemzetközi Pénzügyi Központ (AIFC) szervezettel. Az MNB emellett tanácsadóként folyamatosan közreműködött a Magyar-Kazah Gazdasági Együttműködési Kormányközi Bizottság munkájában is.Kazahsztánban a klasszikus jegybanki feladatokat ellátó NBK mellett 2020 óta a pénzügyi piacok ellenőrzését és fejlesztését, valamint a pénzügyi ügyfelek fogyasztói jogainak védelmét független szabályozó testületként az ARDFM látja el. Emellett a nemzetközi befektetések támogatására, s a még fejlesztendő szolgáltatások előmozdítására létrejött AIFC is önálló szabályozó hatósággal rendelkezik, ezt a feladatot látja el az AFSA.

A jegybank közleménye hangsúlyozza: az MNB évek óta kiemelt figyelmet fordít arra, hogy szorosabbra fűzze és kiterjessze nemzetközi szakmai kapcsolatait a stratégiai partner jegybankokkal, valamint a nemzetközi gazdasági szervezetekkel és pénzügyi intézményekkel. Ezen az úton számít fontos mérföldkőnek a mostani megállapodás is.