Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

EM: Bőven van gáz a tározókban, nem okoz zavart az ukrán gáztranzit leállítása

Hírek4 órájaNövekedés.hu

Erősödött az energiaszuverenitásunk és az ellátás biztonsága – ezt igazolják az elmúlt évek fogyasztási adatai. A tavalyelőttiekkel közel azonos mennyiségek fogytak el Magyarországon áramból és gázból tavaly. - írja az Energiaügyi Minisztérium.

Az éves összes villamosenergia-felhasználás 41,9 terawattóra volt, ez kismértékű, 2,2 százalékos emelkedést jelent a megelőző évhez képest. Földgázból pedig mindössze 0,8 százalékkal, 68,3 millió köbméterrel fogyasztottunk többet, mint 2023-ban.

Így az energiaválság előtti szintnél hozzávetőleg negyedével kevesebb gázt használtunk fel a múlt esztendőben is. A jelentős megtakarítás csökkenti a külső kitettségeket, és hozzájárul a környezetünk megóvásához - írja az Energiaügyi Minisztérium.

A Központi Statisztikai Hivatal összegzése szerint a tavalyi utolsó negyedévben 3,4 százalékkal volt magasabb a mért villamosenergia-felhasználás, mint a megelőző év azonos időszakában.

Az éves áramfogyasztás a tavalyelőtti 41 terawattóra felett alakult, de még mindig jócskán elmarad a 2021-2022-ben regisztrált 43-44 terawattórás értékektől.

A becslések szerint a háztartási méretű kiserőművek termelése tavaly már a teljes felhasználás körülbelül 6,6 százalékát fedezte. A derűsebb időjárású második-harmadik negyedévekben ez az arány egyaránt mintegy 9 százalékot tett ki.

2024 végéig 293 ezer kisebb teljesítményű naperőmű állt üzembe, összes beépített teljesítményük már a 2700 megawattot közelíti. Termelésük mérhetővé tétele ezért is fontos eszköze az áramhálózat biztonságos működtetésének, a piaci áramárak visszafogásának.

Az MVM Csoport adatszolgáltatásán alapuló kimutatás alapján 2024 negyedik negyedévében 371,5 millió köbméterrel emelkedett a földgázfogyasztás 2023 azonos időszakához viszonyítva.

Az együttesen 13,8 százalékos változás a lakossági felhasználás 17 százalékos és a gazdasági felhasználás 11,7 százalékos növekedéséből adódik.

A tavalyelőtthöz hasonlóan így összesen mintegy 8,5 milliárd köbméteres éves igényekből 3 milliárd köbméter volt betudható a háztartásoknak. 2024-ben az egész éves felhasználás a családoknál minimálisan, 0,3 százalékkal csökkent, a vállalkozásoknál és intézményeknél 1,4 százalékkal nőtt.

A nemzetközi energiaválság előtti utolsó évben, 2021-ben 11,2 milliárd köbméter földgáz fogyott Magyarországon. A felhasználást azóta mintegy negyedével sikerült visszaszorítani, a jelentős megtakarítás 2024 éves adataiból is kimutatható. Az eredmény jót tesz a klímavédelmi törekvések sikerének: a fosszilis alapú energiatermelés már 2023-ban 18 százalékkal csökkent hazánkban, miközben a naperőművek 2022-höz képest másfélszer több áramot állítottak elő tavalyelőtt.

Az energiaszektor zöldítése nagyban hozzájárult ahhoz, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátásában 2030-ra kitűzött 40 százalékos csökkentést Magyarország hét évvel korábban elérte.

A felülvizsgált Nemzeti Energia- és Klímaterv ezért már a kibocsátás megfelezését célozza meg az 1990-es bázisévhez képest a következő évtized elejére.

Az alacsonyabb felhasználás erősíti a hazai fogyasztók ellátásbiztonságát. Az importkitettséget a belföldi kitermelés fokozása is mérsékli. A kimagasló kapacitású tárolók a tél és a fűtési szezon közepén még kétharmadig vannak töltve. Az így mintegy 4,5 milliárd köbméteres készletmennyiség az éves lakossági szükségletek másfélszeresét fedezi.

Az ukrán gáztranzit újévi leállítása ezért közvetlenül nem veszélyezteti a zavartalan kiszolgálást, de az első tapasztalatok szerint jelentős piaci áremelkedést okozott.