Felemás képet mutat a hazai turisztikai szektor
HírekA vendégek száma az egy évvel korábbihoz képest 2,0, míg a vendégéjszakáké 1,1 százalékkal nőtt. Molnár Dániel makrogazdasági elemző a ma reggeli turisztikai adatokat kommentálta.
Ezen belüli is a belföldi vendégek körében visszaesést regisztrált a KSH, a vendégéjszakák számát tekintve 4,2 százalékosat. A visszaesésben szerepet játszhatott a hétvégék eltérő eloszlása, 2023-ban szeptember elseje péntekre esett, egyes helyeken azonban csak 4-én kezdődött meg a tanítás, amely egyes családokat az utolsó hétvége kihasználására ösztönözhette, amely így magasabb bázist eredményezett. Ezzel együtt is, idén megfigyelhető folyamat, hogy a magyar családok is egyre nagyobb számban utaznak inkább külföldre.
A külföldiek esetében ezzel szemben most is dinamikus bővülést láthatunk, a vendégszám tekintetében 9,7, míg a vendégéjszakák vonatkozásában 5,8 százalékosat.
Ebben a szegmensben is az elmúlt hónapokban megszokott folyamatok folytatódását láthatjuk, a nemzetközi turizmus a koronavírus-járvány után fokozatosan áll helyre.
Földrészek tekintetében szeptemberben az Ázsiából és Észak-Amerikából érkező vendégek húzták, előbbi esetében 9,0, míg utóbbi esetében 16,3 százalékos növekedés következett be, miközben az európai vendégek által eltöltött vendégéjszakák száma csak 2,9 százalékkal csökkent. Európán belül az osztrák (-7,4 százalék), a cseh (-26,0 százalék), a lengyel (-2,9 százalék), illetve a szlovák (-27,8 százalék) vendégéjszakák száma esett vissza legjelentősebben. Tehát pont azon országok vonatkozásában tapasztalható csökkenés, amelyeket legjelentősebben érintett az árvízhelyzet. Ezzel szemben az olasz vendégek által eltöltött vendégéjszakák száma több mint 20, míg a spanyoloké több mint 50 százalékos bővülést mutatott, de a francia és a brit vendégéjszakák dinamikus emelkedése is segítette ellensúlyozni az árvíz hatását.
A fentiekből kifolyólag a turisztikai régiók közül csak a külföldi vendégek által felülreprezentált Budapesten nőtt kiemelkedő mértékben, 13,2 százalékkal, a vendégéjszakák száma, ebben a rendezvények, valamint az árvízhelyzethez kapcsolódóan a katasztrófaturisták szerepét lehet kiemelni. A Balaton ezzel szemben megszenvedte a hűvösebb szeptemberi időjárást, itt a vendégéjszakák száma 7,2 százalékkal csökkent egy év alatt.
A turizmus ágazat a várakozásaink szerint a következő időszakban is tovább bővülhet, októberben azt a melegebb időjárás és az ünnepnapok kedvező elosztása is támogathatja. A bérek emelkedése révén javuló jövedelmi helyzet továbbra is a belföldi turizmus fő hajtóereje lehet, miközben a külföldi vendégek körében is érdemi bővülésre van még tér, figyelembe véve a közel hasonló adottságokkal rendelkező Csehország adatait.
Az ágazat helyzetét tovább javíthatják az elmúlt időszakban bejelentett kormányzati intézkedések, amelyek több olyan területen tartalmaznak, például adminisztrációs tehercsökkentést vagy digitalizációs fejlesztéseket, amelyeket az ágazati szereplők már hosszabb ideje szorgalmaztak.