Fény derült a milliárdokra - kiderült mennyi lesz 2025-ben az önkormányzatok támogatása
HírekJövőre 1270 milliárd forint lesz a helyi önkormányzatok támogatása - mondta a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium önkormányzati államtitkára csütörtökön, a Somogy vármegyei polgármesterek és jegyzők tanácskozásának zárónapján, Siófokon.
Dukai Miklós hozzátette, ehhez hozzájönnek a minimálbért, a garantált bérminimumot érintő intézkedésekből adódó összegek. A rezsiköltségekkel kapcsolatos többletek pénzügyminiszteri intézkedéssel be fognak épülni a költségvetésbe.
Azok az önkormányzatok, amelyeknek az adóerőképessége lakosonként 15 600 forintnál alacsonyabb, kiegészítő támogatást kaphatnak, a jó anyagi helyzetben lévő önkormányzatok jövőre 25 ezer forintos adóerőképesség felett szolidaritási hozzájárulást fizetnek. Közölte: a rendkívüli működési támogatásról - amelyre október 15-ig 606 önkormányzat 8,5 milliárd forint, november 10-ig további 347 önkormányzat 7,5 milliárd forint értékben pályázott -, decemberben döntenek.
A köztisztviselők bérhelyzetéről elmondta, a kormány tárgyalta, de döntés nem született róla; az önkormányzatok saját hatáskörben eltérhetnek a 38 650 forintos köztisztviselői illetményalaptól. Beszélt arról is, hogy egy törvényjavaslat szerint a nemzetgazdasági bruttó átlagkeresethez igazítanák a polgármesterek bérét.
Ha a parlament elfogadja, erről visszamenőlegesen október 1-ig dönthetnek a képviselő-testületek.
Megemlítette, hogy sok polgármesternek kell kifizetni az önkormányzati ciklusban ki nem vett szabadságokra járó illetményt. Úgy néz ki, mintha sokan közülük egy napot sem lettek volna szabadságra öt év alatt, ami életszerűtlen, ehhez nem biztosítják az összes pénzt - jegyezte meg.
Kitért arra, hogy a tapasztalatok szerint zökkenőmentesen zajlottak az önkormányzati választás után az átadások, átvételek, de néhány településen még az alakuló ülést sem sikerült megtartani. Az államtitkár botránynak nevezte, hogy egyes képviselő-testületek nem választanak alpolgármestert, illetve nem szavazzák meg a tiszteletdíját.
"Egyes emberek úgy értik a demokráciát, hogy az addig tart, amíg őket megválasztják" - fogalmazott. Dukai Miklós egyetértett Kövér István, Nagyszakácsi független polgármesterének felvetésével, miszerint az önkormányzati hivatalok az alacsony bérek miatt nehezen tudják megtartani a köztisztviselőket, és jelentős bérfeszültségek vannak közöttük.
Elmondta: ha nem lesznek köztisztviselők a hivatalokban, a választások lebonyolítása is akadályokba fog ütközni. Úgy fogalmazott, bízik benne, "ha máskor nem, jövőre lesz előrelépés".