Fontos felfedezés kötődik a mai naphoz, történelmet írt egy olasz fizikus
Hírek1901 december 12-én Guglielmo Marconi olasz fizikus sikeresen átküldte az első rádióadást az Atlanti-óceánon, rácáfolva a Föld görbületével kapcsolatos kételyekre.
Az üzenet, az „s” betű Morse-kódos jele, több mint 2000 mérföldet tett meg Angliából Kanadába. Marconi, aki Bolognában született 1874-ben, Heinrich Hertz kísérletei nyomán kezdett érdeklődni a rádióhullámok iránt.
1896-ban Angliába költözött, ahol megalapította vezeték nélküli távíró társaságát, és egyre nagyobb távolságokba küldött rádiójeleket.
1899-ben átküldött egy adást a La Manche-csatornán, és az Amerika Kupa vitorlásversenyről közvetítve jelentős figyelmet keltett találmánya iránt.
Morse-kulcs a Telefunken vagy a Marconi rendszer vezeték nélküli távíróállomásaihoz a Siemens Brothers and Co, London, 1920-as évek. 5487-es szám a Silimpopon állomáshoz. (Shutterstock)
1913-ban ezen a napon megtalálták a Louvre-ból ellopott Mona Lisa festményt Vincenzo Peruggia firenzei szállodai szobájában. Peruggia, aki korábban a Louvre-ban dolgozott, bűntársaival együtt még 1911-ben követte el a rablást.
Forrás: Shutterstock
A festményt Leonardo da Vinci 1504-ben készítette, Francesco del Gioconda feleségének portréjaként, és a La Gioconda néven is ismert. Peruggiát 14 hónapos börtönbüntetésre ítélték, míg a Mona Lisa visszakerült a Louvre-ba. Ma golyóálló üveg mögött állítják ki, és évente milliók tekintik meg.
1963. december 12-én Kenya kikiáltotta függetlenségét Nagy-Britanniától. A kelet-afrikai ország megszabadul gyarmati elnyomóitól, de a demokráciáért folytatott küzdelme még korántsem ért véget.
Kenyai zebrák, a Kilimandzsáró-hegy a háttérben
Egy évtizeddel korábban, 1952-ben a Mau Mau-felkelés néven ismert lázadás megrázta a brit gyarmatot. A britek nem csupán 55 millió fontot költöttek a felkelés leverésére, hanem a civilek lemészárlását is végrehajtották, több százezer kenyai lakost koncentrációs táborokba kényszerítettek, és néhány városban felfüggesztették a polgári szabadságjogokat.
1980 december 12-én Armand Hammer amerikai olajmágnás 5,126,000 dollárt fizetett egy árverésen egy jegyzetfüzetért, amely a legendás művész, Leonardo da Vinci írásait tartalmazta.
A kézirat, amelyet körülbelül 1508-ban írtak, egyike volt annak a mintegy harminc hasonló könyvnek, amelyeket da Vinci élete során különféle témákban készített.
A hetvenkét oldalas kézirat a víz mozgásával kapcsolatos feljegyzéseket tartalmaz, mintegy háromszáz jegyzettel és részletes rajzokkal.
A szakértők szerint da Vinci ezt az anyagot felhasználta a Mona Lisa hátterének megfestéséhez. A szöveget barna tintával és krétával írta, jobbról balra olvashatóan, amely da Vinci kedvelt tükörírási technikájának példája.