Fordulat Trumpnál: Most mégis úgy látja, Oroszország rohanta le Ukrajnát
HírekEz történt a háború 1089.napján:
Donald Trump amerikai elnök elismerte, hogy Oroszország valóban megszállta Ukrajnát. A Fox News rádiónak adott pénteki interjújában elismerte, hogy Oroszország Vlagyimir Putyin parancsára megszállta Ukrajna egy részét, de azt mondta, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek és Joe Biden akkori amerikai elnöknek kellett volna ezt megakadályoznia.Trump kedden még úgy fogalmazott, hogy Ukrajnának „soha nem kellett volna elkezdenie” a háborút három évvel ezelőtt, ami hazai és nemzetközi bírálatokat váltott ki - számol be a Guardian.
Trump szerint „remélhetőleg a következő meglehetősen rövid időn belül” aláírják az Ukrajnával kötendő ásványi anyagokra vonatkozó megállapodást.
A Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója, Mike Waltz pénteken azt mondta, hogy Zelenszkij várhatóan hamarosan aláírja a megállapodást.
Zelenszkij pénteken azt mondta, hogy ukrán és amerikai csapatok dolgoznak a megállapodás tervezetén. „Remélem, hogy ... tisztességes eredményt fogunk elérni” - mondta. Zelenszkij szerdán elutasította az USA azon követelését, hogy az ásványkincsekből származó 500 milliárd dollárt kérjen Ukrajnától a háborús segélyek visszafizetésére, mondván, hogy az USA eddig közel sem szállított ennyit, és nem ajánlott fel konkrét biztonsági garanciákat.Az ásványkincsekről szóló megállapodás amerikai tárgyalói azzal fenyegetőztek, hogy megvonják Ukrajnától a Starlinkhez való hozzáférést - jelentette a Reuters három, az ügyet ismerő forrásra hivatkozva.
A Starlink létfontosságú internet-hozzáférést biztosít Ukrajna és hadserege számára. A kérdés csütörtökön ismét felmerült Keith Kellogg, az Egyesült Államok ukrajnai különmegbízottja és Zelenszkij közötti megbeszéléseken - mondta az egyik forrás. A találkozó során Ukrajnának azt mondták, hogy a Starlink elvesztésével kell szembenéznie, ha nem sikerül ásványi anyagokra vonatkozó megállapodást kötnie.
Zelenszkij a szövetséges országok vezetőivel folytatott telefonbeszélgetések sorozata után kijelentette, hogy Európának „sokkal többet kell és tud tenni annak érdekében, hogy Ukrajnában valóban béke legyen”.
Az Egyesült Államok olyan ENSZ-határozatot javasolt a háborúról, amelyből kimarad az Oroszország által megszállt ukrán területek említése - mondták diplomáciai források az Agence France-Presse-nek.
A washingtoni szöveg pénteken „a konfliktus gyors befejezésére” szólított fel, anélkül, hogy megemlítette volna Kijev területi integritását, és Moszkva ENSZ-nagykövete, Vaszilij Nebenzia „jó lépésként” üdvözölte.
Ukrajna déli részén, Zaporizzsja régióban az orosz erők irányított bombával támadták Huliaipole városát, három embert megsebesítve - közölte a régió kormányzója. Csütörtökön egy ember meghalt egy Huliaipole-tól nyugatra fekvő falu elleni támadásban. A katonai tevékenységről szóló beszámolókat nem lehetett függetlenül ellenőrizni.
Keith Kellogg amerikai különmegbízott méltatta Zelenszkijt, mint „egy háborúban álló nemzet megküzdött és bátor vezetőjét”, ami egész más vélemény, mint Donald Trumpé, aki tévesen „diktátornak” nevezte az ukrán elnököt. Kellogg pénteken háromnapos látogatás után távozott Kijevből.
Keir Starmer brit miniszterelnök igyekszik majd lehűteni az eszkalálódó transzatlanti vitát. Európa és az Egyesült Államok vádakat és sértéseket vágott egymás fejéhez az ukrajnai háború eredetéről és a háború befejezésének legjobb módjáról. Trump pénteken tovább fokozta a feszültséget, amikor azzal vádolta Starmert és Emmanuel Macron francia elnököt, hogy semmit sem tettek a háború befejezéséért.
Oroszország beleegyezhet abba, hogy az Európában befagyasztott 300 milliárd dollárnyi szuverén vagyont felhasználják az ukrajnai újjáépítésre, de ragaszkodni fog ahhoz, hogy a pénz egy részét az országnak arra az ötödére költsék, amelyet Moszkva erői ellenőriznek - mondta három forrás a Reutersnek.
Oroszország és az Egyesült Államok február 18-án Szaúd-Arábiában tartotta első személyes megbeszélését az ukrajnai háború befejezéséről.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnökre nincs igazán szükség az ukrajnai háború lezárását célzó tárgyalásokon
- vélekedett Donald Trump amerikai elnök a Fox News Radiónak adott interjújában, amelyből az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett pénteken.
Nem hiszem, hogy nagyon fontos lenne, hogy részt vegyen a találkozókon, hogy őszinte legyek
A két vezető "megállapodott, hogy Ukrajnának ott kell lennie a tárgyalóasztalnál és az európai biztonsági kérdéseket az európaiakkal közösen kell megvitatni" - hangsúlyozta a szóvivő.