Donald Trump amerikai elnök konstruktív lesz az Európai Unióval (EU) folytatott kereskedelmi tárgyalások során, hogy elkerülje a kereskedelmi háborút és a növekvő inflációt az Egyesült Államokban - jelentette ki Xavier Bettel luxemburgi külügyminiszter.
A EU versenyképességi és kereskedelmi tanácsának keddi összevont informális találkozója előtt, amelyet a lengyel soros EU-elnökség keretében Varsóban rendeznek, Bettel leszögezte: ebben az összetételben az EU-tagországok illetékes miniszterei először ülnek össze Donald Trump amerikai elnökké választása óta.
Utalt arra, hogy luxemburgi miniszterelnökként korábban éveken át kapcsolatban állt Trumppal.
Ha gyenge vagy, ő megesz téged, ha nem tárgyalsz, az a halálod lesz
Ezért tárgyalni kell vele, ebben "erősek és egységesek kell, hogy legyünk, ez a mi erőnk" - tette hozzá.
Bettel szerint egyértelművé kell tenni, hogy az Amerika mindenekelőtt (America First) jelszó nem jelenti azt, hogy Amerikának egyedül kell lennie, hiszen szüksége van partnerre".
"Az összes európai termék, ha az Egyesült Államokban sokkal többet kell fizetni értük, végül inflációt eredményez" - érvelt. Úgy látta: "azért is Trumpot választották ( az amerikaiak), hogy csökkentse az inflációt, s nem azért, hogy növelje".
Az EU és az Egyesült Államok kapcsolatára kitért Donald Tusk lengyel miniszterelnök is a varsói kormányfői hivatalban tartott keddi sajtóértekezletén. Amennyiben a washingtoni kormányzat arra jutna, hogy szükség van az EU elleni vámintézkedésekre, Európának "hasonlóképpen kell válaszolnia, nincs más kiút" - jelentette ki.
Megjegyezte: nem hiszi, hogy az amerikai fél ténylegesen szükségesnek találná egy ilyen lépést.
A keddi miniszteri találkozót követő sajtókonferencián Krzysztof Paszyk lengyel fejlesztési és technológiai miniszter elmondta: uniós kollégáival megvitatták "a transzatlanti kapcsolatok dinamikáját" is.
Az EU és az Egyesült Államok partnerségének stratégiai jellegűnek kell lennie a résztvevők többsége szerint - számolt be.
Hozzátette: "Washington bejelentéseinek fényében szükség van az uniós tagállamok szolidaritására és együttműködésére".
Nyugalommal ki kell várni az amerikai fél pontos közleményét, mert "most csak előzetes, nagyon általános jelzések érkeztek", mindazonáltal a miniszterek egységesek abban, hogy "pozitív párbeszédet kell elindítani az amerikai féllel" - közölte.
Kitért arra is, hogy a miniszterek aggodalommal fogadták a mesterségesintelligencia-chipekre vonatkozó amerikai exportkorlátozásokat. Stéphane Séjourné, az Európai Bizottság ipari stratégiáért felelős alelnöke leszögezte: fontos megvédeni az európai érdekeket, de "fontosak az amerikai érdekek is".
A kereskedelmi háborúknak mindig csak vesztesei vannak - figyelmeztetett.
Maros Sefcovic kereskedelemért és gazdasági biztonságért felelős uniós biztos az EU és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi forgalom adataira hivatkozva szintén stratégiai fontosságúnak nevezte a transzatlanti gazdasági partnerséget.
Az adatok mutatják, hogy az együttműködés mindkét fél számára kifizetődő, és ennek hiánya mindkét félre nézve káros lesz - szögezte le.
"Készen állunk a tárgyalásokra közös érdekeink értelmében" - fogalmazott Sefcovic.