Háború: Elfoghatatlan rakétáról beszél Putyin, miközben az egész világ az eszkalációtól tart
HírekPénteken megérkeztek az első részletes információk a Dnyipro városát ért orosz rakétacsapásról. Olyan fegyvert vethetett be Moszkva, ami világszinten is egyedülálló képeséggel bírhat. Eközben az orosz védelmi tárca vezetője szerint az orosz érők már most kisiklatták az ukrán haderő 2025-ös terveit. Ez történt az ukrajnai háborúban 2024. november 22-én.
Súlyos eszkaláció
A Kreml 2024. november 22-én pénteken közölte, hogy az újonnan kifejlesztett hiperszonikus ballisztikus rakétával Ukrajnára mért csapás célja az volt, hogy figyelmeztesse a Nyugatot. Ezzel kifejezve, hogy Moszkva válaszolni fog az Egyesült Államok és Nagy-Britannia azon lépéseire, amelyek lehetővé teszik, Kijev az általuk szállított rakétákkal Oroszország területére csapást mérjen. A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov egy nappal azután beszélt, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök közölte, Moszkva kilőtte az új rakétáját - az Oreshniket, magyarul „mogyorófát” - egy ukrán katonai létesítményre. - olvasható a The Guardian élő hírfolyamában.
Volodimir Zelenszkij szerint a kísérleti ballisztikus rakéta oroszországi bevetése a háború „egyértelmű és súlyos eszkalációját” jelenti, és a támadás határozott elítélésére szólította fel a világ vezetőit, miközben a NATO azzal vádolta Vlagyimir Putyint, hogy a civilek „terrorizálására” és Ukrajna szövetségeseinek megfélemlítésére törekszik. Farah Dakhlallah, a NATO szóvivője a rakétatámadással kapcsolatban úgy fogalmazott:
Ennek a képességnek a bevetése nem fogja megváltoztatni a konfliktus menetét, és nem fogja eltántorítani a NATO-szövetségeseket attól, hogy támogassák Ukrajnát.
Az orosz rakéta, amely csütörtökön csapódott be az ukrajnai Dnyipro városába, több mint 13 000 km/órás csúcssebességet ért el, és a kilövéstől számítva mintegy 15 perc alatt érte el célját - közölte Ukrajna pénteken az új fegyver első nyilvános értékelése során.
Az, hogy Oroszország egy kísérleti hiperszonikus rakétával csapást mért Ukrajnára, „szörnyű eszkaláció” a háborúban - mondta pénteken Olaf Scholz német kancellár. Az új fegyver bevetése megmutatta, „mennyire veszélyes ez a háború” - mondta Németország kormányfője egy beszédében.
Elfoghatatlan rakéta
A rakétatámadás kapcsán az orosz elnök is megszólalt. Vlagyimir Putyin kijelentette: a kísérleti ballisztikus rakétát nem lehet elfogni.
A Kreml feje azt nyilatkozta, Oroszország folytatja a tegnap Ukrajnára kilőtt hiperszonikus Oreshnik rakéta tesztelését, és megkezdi az új rendszer sorozatgyártását is.
Az orosz elnök állítása szerint a rakéta immunis arra, hogy az ellenség elfogja.
Hozzáteszem, hogy egy ilyen rakétának nincs ellenszere, nincs olyan eszköz, amellyel elfogható lenne, ma a világon. És még egyszer hangsúlyozom, hogy folytatjuk ennek a legújabb rendszernek a tesztelését. Szükség van a sorozatgyártás megteremtésére
-fogalmazott az orosz államfő.
Kisiklatták Ukrajna stratégiáját
A hiperszonikus rakéta kilövése azonban ’’csak’’ egy fontos epizód a háborúban, amely emellett számos más fegyvernem felhasználásával hosszú frontvonalon zajlik.
Ezzel kapcsolatban az orosz védelmi minisztérium vezetője egy videón keresztül igen magabiztosan nyilatkozott pénteken:
Az orosz erők „kisiklatták” Ukrajna teljes jövő évi katonai stratégiáját - jelentette ki pénteken Moszkva védelmi minisztere. Andrej Belousov orosz védelmi miniszter a katonai parancsnokokkal folytatott megbeszélésen azt mondta, hogy Moszkva előrenyomulása „felgyorsult” Ukrajnában, és „földbe döngölte” Kijev legjobb egységeit.
Valójában kisiklattuk az egész 2025-ös hadjáratot
- fogalmazott Belousov.
Sikeres drónvadászat
Eközben az ukrán hadsereg is érdekes statisztikákat tett közzé november 22-én. Állításuk szerint az ukrán légvédelem 114 orosz drónból 64-et lőtt le Moszkva legutóbbi légicsapása során.
Hozzáteszik, hogy további 41 drónt „helymeghatározási szempontból elveszítettek”, valószínűleg a jelzavarás miatt.
Észak-Korea komoly támogatáshoz juthat
Érdemes szót ejteni Moszkva és Phenjan egyre bimbózó kapcsolatáról is, amely az utóbbi időben aktívan foglalkoztatja a geopolitikai szakértőket és a katonai stratégákat egyaránt.
A legfrissebb hírek alapján Oroszország légvédelmi rakétákat és más katonai technológiát küldött Észak-Koreának, cserébe azért, hogy csapatai a Kreml ukrajnai háborúját támogassák - közölték dél-koreai hírszerzési tisztviselők.
Egy pénteki tévéinterjúban a dél-koreai legfőbb biztonsági tanácsadó, Szin Von-szik azt sugallta, hogy a Kreml elkezdte teljesíteni a megállapodásban foglaltakat, miszerint a phenjani rezsimnek technológiát és segélyt biztosít „fizetségként” a több mint 10 000 észak-koreai katona ukrajnai állomásoztatásáért.
Szerinte Észak-Korea a „gazdasági támogatás különböző formáit” is megkapta, és orosz technológiát szerezhetett be a problémás kémműholdprogramjához.
A gazdasági segítségnyújtásra bizonyítékul szolgálhat, hogy Észak-Korea valószínűleg több mint 1 millió hordó olajat kapott Oroszországtól az elmúlt nyolc hónap alatt, megsértve ezzel az ENSZ-szankciókat - derül ki a brit Open Source Centre és a BBC által pénteken közzétett műholdfelvételek elemzéséből.