Háború: Előrenyomultak az oroszok karácsonykor Donyeckben
HírekEz történt a háború 1036.napján:
A NATO felajánlotta támogatását Finnországnak és Észtországnak a balti-tengeri kábelek esetleges szabotázsának kivizsgálása során.
A finn hatóságok lefoglaltak egy orosz olajszállító hajót a Balti-tengeren, mivel felmerült a gyanú, hogy az okozta egy nappal korábban a Finnországot és Észtországot összekötő tenger alatti áramellátó kábel meghibásodását, és hogy négy internetvonalat is megrongált vagy megszakított.
A javítások több hónapot is igénybe vesznek. A valószínűsíthetően az orosz árnyékflottához tartozó, a Cook-szigetekre bejegyzett Eagle S hajó horgonya okozta a kapcsolat megszakadását.
Alexander Stubb finn elnök csütörtökön az X-en azt mondta: „Ki kell védenünk az orosz árnyékflottához tartozó hajók által jelentett kockázatokat”.
Oroszország és Kazahsztán bagatellizálja az Azerbaijan Airlines repülőgépének lezuhanásával kapcsolatban felmerült értesüléseket, egy amerikai tisztviselő szerint mutatnak jelek arra, hogy egy orosz légvédelmi rendszer csapódhatott a gépbe. Korábban egy ukrán nemzetbiztonsági tisztviselő és több azerbajdzsáni forrás azt állította, hogy a karácsony napján 38 ember halálát okozó balesetet orosz légvédelmi tűz okozta.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője csütörtökön balesetnek nevezte a gépen történteket, az ok vizsgálata folyamatban van, hozzátéve, hogy „helytelen” lenne találgatásokba bocsátkozni a vizsgálat lezárása előtt.
Szlovákia felajánlotta, hogy közvetítene az Oroszország és Ukrajna közötti esetleges béketárgyalásoknál - közölte csütörtökön Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Putyin egy televíziós sajtótájékoztatón elmondta, hogy Robert Fico szlovák miniszterelnök „azt mondta, hogy ha tárgyalásokra kerül sor, akkor szívesen biztosítanák országukat platformként”.
Hozzátette, hogy Oroszország „nem ellenzi ezt”, és dicsérte Szlovákia „semleges álláspontját”.
Szlovákia, amely az EU és a NATO tagja, Fico kormánya alatt több mint egy éve leállította az Ukrajnának nyújtott katonai segélyeket, és béketárgyalásokra szólított fel. A 2022 februárjában kezdődött ukrajnai konfliktus lezárását célzó béketárgyalások kilátásai Donald Trumpnak a Fehér Házba történt újraválasztása óta megnőttek.
Putyin azt is állította, hogy 2021-ben Joe Biden amerikai elnök felajánlotta, hogy hátráltatja Ukrajna NATO-csatlakozását. „2021-ben a jelenlegi elnök, Biden pontosan ezt ajánlotta fel: 10-15 évvel eltolja Ukrajna NATO-tagságát, mert az még nem áll készen” - állította csütörtöki sajtótájékoztatóján. „Én ésszerűen azt válaszoltam, hogy 'Igen, ma még nem áll készen. De fel fogjátok készíteni rá, és el fogjátok fogadni”. De Oroszország számára „mi a különbség - ma, holnap vagy 10 év múlva?” - mondta az orosz elnök.
Orosz drónok csapást mértek egy többemeletes lakóházra a frontvonalban fekvő Csasziv Jar városában, két ember meghalt, kettő pedig megsebesült csütörtökön az ukrajnai Donyeck térségében - közölték a regionális ügyészek.
Chasiv Yart hónapok óta támadások érik az orosz erők részéről a Donbasz régióban. A város Bahmuttól nyugatra fekszik, amely 2023 májusában, hónapokig tartó súlyos harcok után az orosz erők kezére került.
Dél-koreai források szerint az ukránok foglyul ejtettek egy sebesült észak-koreai katonát. Oroszországban 11 ezer észak-koreai katona harcol az ukrán csapatok ellen a Kurszki területen.
A moldovai parlament 10 éves védelmi stratégiát hagyott jóvá, amely az Európai Unióhoz való csatlakozási terv részeként a védelmi kiadások növelését szorgalmazza.
A dokumentum az ukrajnai konfliktus terjedésének kockázatára hivatkozik, különösen a moldovai határhoz közeli, fekete-tengeri Odesa kikötője körül. Maia Sandu nyugatbarát elnök, akit a múlt hónapban választottak újra második ciklusára, azzal vádolta Oroszországot, hogy megpróbálja megbuktatni kormányát.