Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Háború: Visszavonják az észak-koreai csapatokat, rengeteg a katonai veszteség

Hírek5 órájaNövekedés.hu

Ez történt a háború 1080. napján.

A dél-koreai hírszerzés megerősítette azokat a médiajelentéseket, amelyek szerint az észak-koreai csapatokat január közepe körül kivonták a frontvonalból.Észak-Korea 2024 végén kezdett el becslések szerint 11 ezer katonát küldeni az orosz Kurszk térségébe, nem sokkal azután, hogy Kim Dzsongun észak-koreai vezető és az orosz elnök, Vlagyimir Putyin kölcsönös védelmi paktumot kötött, amelynek célja szövetségük megerősítése volt az általuk az Egyesült Államok által vezetett „nyugati hegemónia” ellen.

A részvételüknek súlyos ára van. Dél-koreai hírszerzési tisztviselők szerint mintegy 300 észak-koreai halt meg és mintegy 2700-an megsebesültek. Januárban az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij közzétett egy videoklipet, amelyen két elfogott észak-koreai katona látható, akik közül az egyik azt mondta, hogy parancsnokai azt mondták neki, hogy „kiképzési gyakorlatra” küldték.

Az észak-koreai katonák, akik a bevetés előtt nem láttak harcot, állítólag felkészületlenül érzik magukat az ismeretlen terepen folytatott háború kemény valóságára, és különösen sebezhetőek voltak az ukrán drónokkal szemben - írja a Guardian.

A déli hírszerzés tisztviselői azt állították, hogy a halott észak-koreai katonáknál feljegyzéseket találtak, amelyek arra utalnak, hogy a rezsim arra számított, hogy inkább öngyilkosok lesznek, mintsem fogságba esnek.

Az észak-koreai csapatok érkezése félelmeket váltott ki, hogy a háború Ukrajna számára veszélyes fordulatot vehet, miközben dél-koreai katonai tisztviselők azt állították, hogy a phenjani rezsim még több csapat küldésére készül.

A személyzet, fegyverek és lőszerek küldéséért cserébe az északiak azt remélik, hogy hozzáférést kapnak a modern orosz műholdas technológiához, és külföldi valutát szereznek nukleáris és ballisztikus rakétaprogramjaik finanszírozásához.

A déli hírszerző szolgálat szerint a nagyszámú áldozat is közrejátszott abban a nyilvánvaló döntésben, hogy az észak-koreai katonákat kivonják Kurszkból, ahol az ukrán erők 2024 augusztusában meglepetésszerű offenzívát indítottak.

Seth Jones, a washingtoni Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának munkatársa a héten úgy becsülte, hogy az Ukrajnába küldött észak-koreai katonáknak akár a fele is meghalt vagy megsebesült Oroszország „kimerítő háborújában”.

Oroszország közölte, hogy újabb ukrán offenzíva ellen harcol Kurszkban, miközben Kijev humanitárius folyosót ajánlott fel a civileknek az általa megszállt és részben elfoglalt orosz régióban, és Vlagyimir Putyin orosz elnök elismerte, hogy a helyzet „nagyon nehéz”, amikor a régió kormányzóival találkozott. Az orosz védelmi minisztérium szerint Ukrajna két gépesített zászlóaljat, harckocsikat és páncélozott járműveket telepített a határtól mintegy 10 kilométerre, az ukrán ellenőrzés alatt álló Szudzsa várostól délkeletre. 

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön dicsérte csapatait a kurszki offenzíváért, és több hadseregegységet állami kitüntetésben részesített.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt állította, hogy Oroszország „mindent” megtesz a kurszki orosz civilekért, Moszkva azonban nem volt hajlandó nyilvánosan kommentálni a humanitárius folyosó ötletét.

Ukrajna megkapta a francia Mirage 2000-es vadászgépek első tételét, valamint F-16-os vadászgépeket Hollandiától. A számok titkosak, de a Mirage-ok száma a feltételezések szerint körülbelül hat darab, míg Hollandia összesen 24 darab F-16-os szállítását ígérte Ukrajnának, azon repülőgépek mellett, amelyeket az ukrán pilóták és személyzet romániai kiképzőközpontjának szállít.

Francia tisztviselők szerint az eredetileg levegő-levegő harcokra tervezett Miragokat átalakították, hogy lehetővé tegyék a levegő-föld csapásokat.

Az ukrán erők csapást mértek egy dél-oroszországi repülőtérre, amelyet Shahed drónok indítására használtak - közölte csütörtökön az ukrán vezérkar.

Volodimir Zelenszkij kész tárgyalni Vlagyimir Putyin orosz államfővel, amint érthetővé válik, miként ér véget a háború Ukrajna számára - ezt maga az ukrán elnök mondta csütörtökön Kijevben újságíróknak.

Az Egyesült Államok, Donald Trump amerikai elnök és az EU-országok kétségkívül egyaránt úgy gondolják, hogy a diplomáciai rendezés lehetetlen Oroszország és Putyin nélkül, ezért azt mondtam, hogy készen állok, ha megértjük, hogyan végződik számunkra ez a háború. Készen állunk a diplomáciára, nekem ezzel semmi bajom

 - mondta.

Úgy fogalmazott:

a baj az, hogy Putyin szerinte fél vele négyszemközt tárgyalni. 
Ennek ellenére úgy gondolom, hogy Trump rákényszerítheti őt a háború befejezésére

- tette hozzá Zelenszkij az Ukrajinszka Pravda hírportál beszámolója szerint.

Az elnök kiemelte a fenntartható béke fontosságát erős biztonsági garanciákkal, és beszámolt arról, hogy Kijev az amerikai féllel együttműködik ez ügyben.

Mindazonáltal azon fogunk dolgozni, hogy legyen közös megértés és jövőkép, még ha Oroszországnak nem is tetszik valami, nekünk a partnereinkkel közös jövőképre van szükségünk. Utána pedig készen állunk a diplomáciára

- fűzte hozzá az elnök.

Újságírói kérdésre megerősítette, hogy újabb F-16-os vadászgépeket kapott Ukrajna Hollandiától. A gépek elmondása szerint szerdán érkeztek meg, de több részletet nem hozott nyilvánosságra - írja az MTI.