Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Tényleg előretör a szélsőjobb Németországban? Prőhle Gergellyel beszéltünk a közelgő választásokról

Interjú3 órájaDevecsai János

A magdeburgi karácsonyi vásár halálos autós támadása után két hétre került sor az aschaffenburgi késes merényletre. Németországban a kampányt ezeket megelőzően elsősorban a gazdaságpolitikai kérdések határozták meg. A tragikus események következtében azonban a fókuszt elvitte a migráció kérdése - mondta el a növekedés.hu-nak Prőhle Gergely, volt berlini nagykövet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) John Lukacs Intézetének programigazgatója.

Február 23-án előrehozott választások lesznek Németországban. Ki az esélyes a győzelemre?

A Kereszténydemokrata Unió (CDU) elég látványosan vezet a felmérésekben. Bár a közvélemény-kutatásokból még nem látszik, hogy mekkora hatása volt a támogatottságukra annak a most kibontakozó vitának, amely akörül pattant ki, hogy a kereszténydemokraták együtt szavaztak a szélsőjobboldalinak tartott AfD-vel (Alternatíva Németországért) a migráció szabályozásával kapcsolatban.

Az AfD milyen esélyekkel indul a választáson?

Az előrejelzések szerint a szavazatok 20-25 százalékát kaphatják meg, vagyis a második legerősebb pártként futhatnak be, nagyjából megkétszerezve eddigi mandátumszámukat.

Nyugat-Németországban miként alakul a párt támogatottsága?

Hagyományosan alacsonyabban, mint a keleti tartományokban. Az ország nyugati felében az AfD-t 10-15 százalék között szokták mérni. A párt továbbra is keleten számít erősnek: a támogatottságuk a volt NDK-s területeken jellemzően 30 százalék körül mozog.

A többi párt igyekszik izolálni az AfD-t. Ez a taktika mennyire lehet sikeres a jövőben?

Már most sem mondható igazán sikeresnek. Sőt, újabb és újabb nehézségeket okoz a parlamenti rendszer működtetésében.

Nem véletlen, hogy józanabb elemzők mind azt mondják, hogy ha a német középpártok ezt az úgynevezett tűzfal taktikát követik, akkor előbb-utóbb azt fogják észrevenni, hogy az AfD-nek idővel abszolút többsége lesz – legelőször a keleti országrész tartományi törvényhozásaiban.

A német gazdasági kérdéseknek mekkora súlya van abban, hogy kire voksolnak a választók?

A magdeburgi karácsonyi vásár halálos autós támadása után két hete került sor az aschaffenburgi késes merényletre, melynek során egy kétéves, marokkói származású kisfiú is meghalt. A kampányt ezeket megelőzően elsősorban a gazdaságpolitikai kérdések határozták meg. A tragikus események következtében azonban a fókuszt elvitte a migráció kérdése.

A német gazdaság már második éve van recesszióban. Hozhat változást a leendő, új kormányzat?

A politikai pártok közt mindenki próbálja megtalálni a receptet a német gazdaság fellendítésére. A legfőbb gazdaságpolitikai kérdés, hogy mi legyen az úgynevezett adósságfékkel. A jelenlegi szabályok szerint a kormányzat hitelfelvételi költségei nem haladhatják meg a GDP 0,35 százalékát. Gyakorlatilag nem lehet adósságot generálni, még akkor sem, ha a gazdaságot akarják dinamizálni. Márpedig egyre több elemző szerint most pontosan erre lenne szükség.

Az infrastruktúra-fejlesztés terén is komoly lemaradások vannak, legyen szó akár a vasútról vagy az útépítés kérdéséről, de épp így a digitalizáció is jelentős tőkeinjekciót igényelne.

Egyfajta kompromisszumos megoldásként többen felvetették, hogy előre ki lehetne kötni, mire lehet költeni a hitelből felvett pénzeket. Így el lehetne érni, hogy ne jóléti intézkedésekre menjen a pénz, hanem a gazdaság dinamizálására legyen elköltve.

Van rá esély, hogy a német gazdaság a választások után ki tud mozdulni a holtpontról?

Mindenki ebben érdekelt, többek között Magyarország is. Arra számítok, hogy el fog indulni egy pozitív folyamat. Majd meglátjuk, hogy milyen sebességgel.

Trump esetleges vámjai milyen hatással lehetnek Németországra?

Még nem tudjuk pontosan, hogy az amerikai elnök milyen intézkedéseket akar bevezetni Európával kapcsolatban. A mostani valójában egy régi vita az Egyesült Államok és Németország között, amely különösen az autóipart szokta sújtani. Könnyen előfordulhat, hogy a bűntetővámok egy újabb szeget jelentenek majd a német autóipar koporsójában. Úgyhogy itt Európában senki nem szeretné, ha ezeket bevezetnék.

A német kormány úgy véli, hogy Elon Musk beavatkozik az ország közelgő választásaiba. Mit gondol erről?

Magyarországon az utóbbi években jelentős érzékenység alakult ki azzal kapcsolatban, ha tehetős amerikai üzletemberek akarnak belpolitikai folyamatokat befolyásolni. Ennek alapján is azt kell mondjuk, igen, Elon Musk valóban beavatkozik. Az, hogy egy fontos kommunikációs platform birtokában egyértelmű politikai álláspontot fogalmaz meg egy másik ország kapcsán, az legalábbis nem elegáns.