Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Indul a pénzeső - a magyar cégek óriási támogatásokat kaphatnak

Hírek2024. dec. 11.Növekedés.hu

Az EXIM Magyarország a Demján Sándor Program keretében január 6-tól öt finanszírozási konstrukciót indít. A Programban a bank korábbi sikeres termékeit összesen 350 milliárd forint értékben hirdeti meg, emellett a külföldi befektetések finanszírozására is lehetőséget kínál.

Mivel a hazai feldolgozóipar jelentős mértékben függ a német piacoktól, az ipari kibocsátás idén csökkent, főképp az autógyártáshoz kötődő ágazatokban. 2025-től azonban a külpiaci kereslet és a beruházási aktivitás helyreállásával az ipar és az export fokozatos fellendülése várható. Ezt támogatja a Demján Sándor Program is, amely a kkv-k növekedését és egyebek mellett a német gazdaságtól való függőség mérséklését célozza kedvezményes hitelek, támogatások és tőkeinjekciók révén.

Az 1400 milliárd forintos keretösszegű Program négy fő területre fókuszál: hitellehetőségek bővítése, vissza nem térítendő támogatások, tőkefinanszírozás és adminisztrációs tehercsökkentés. Hangsúlyos az exportösztönzés, illetve a technológiai innováció, az eszközberuházások és a külföldi befektetések támogatása, hogy a magyar vállalkozások versenyképessége és nemzetközi jelenléte erősödjön. Az EXIM Magyarország ezért újraindít több korábbi sikeres hitelkonstrukciót összesen 350 milliárd forintos keretösszeggel.

Az EXIM négy fő termékkel biztosítja, hogy a hazai, még nem exportáló cégek sikerrel növeljék versenyképességüket, a már exportáló vállalatok pedig a nemzetközi piacon erősítsék pozícióikat. Emellett a Program keretében elérhető Kifektetési Hitel a kiemelkedő adottságokkal rendelkező vállalkozások nemzetközi terjeszkedéséhez nyújt finanszírozási hátteret. A hiteligényeket elsősorban a vállalkozó számlavezető bankján keresztül lehet benyújtani szektormegkötés nélkül. A kifektetési Hitel iránt azonban kizárólag az EXIM Magyarországnál közvetlenül lehet érdeklődni.

Az EXIM Magyarország újraindítja a korábbi nagysikerű „Jövő Exportőrei Beruházási Hitelt", amelyet exportáló és nem exportáló vállalkozások is igénybe vehetnek. A beruházási hitel alapvető célja a vállalkozásoknál felmerülő belföldi beruházások, fejlesztések megvalósításához szükséges finanszírozási igény biztosítása a vállalkozások versenyképességének erősítése érdekében. A hitel kapacitásbővítést, új termékek bevezetését, innovatív technológiák alkalmazását, valamint gépek, berendezések és immateriális javak beszerzését is támogatja.

 A „Jövő Exportőrei Zöld Beruházási Hitel" a fenntarthatóságot szem előtt tartva támogatja a hazai vállalkozások energiahatékonysági, megújuló energiatermelő és egyéb zöld beruházásait, erősítve nemzetközi versenyképességüket. A Demján Sándor Program 350 milliárd forintos keretösszegéből 100 milliárd forintot dedikáltan a zöld beruházások támogatására tervez fordítani az Eximbank.

A szintén újraindított „Exportélénkítő Beruházási Hitel" az exportőröket és elsőkörös beszállítókat célozza meg. A konstrukció exportkapacitást generáló beruházások finanszírozására igényelhető.

Az „Exportélénkítő Lízing" azoknak a vállalkozásoknak nyújt pénzügyi lízinget, amelyek exporttevékenységük bővítéséhez, nemzetközi versenyképességük növeléséhez vagy belföldi beruházások megvalósításához keresnek finanszírozási lehetőséget. A konstrukció exportőrök és elsőkörös beszállítók számára érhető el, és olyan eszközök beszerzését támogatja, mint műszaki és egyéb berendezések, haszongépjárművek, valamint mezőgazdasági eszközök.

A Program keretében elérhető „EXIM Kifektetési Hitel" pedig a nemzetközi szinten is versenyképes hazai vállalatok külföldi befektetéseit támogatja. A hitel célja a hazai tulajdonú, külföldön működő vállalatok számának növelése és a hazahozott profit emelése. A minimum 2 milliárd összegű hitel cégrészesedés-vásárlásra, ingatlanbefektetésre, többségi tulajdon megszerzése céljából vehető igénybe európai országokban. A hitel piaci árazású, fix kamatozású, és legfeljebb 10 éves futamidővel érhető el az Eximbank közvetlen finanszírozásában, állami készfizető kezesség vagy bankgarancia mellett.

A Nemzeti Tőkeholdingtól is támogatást kapnak a vállalkozások a nemzetközi terjeszkedéshez

A Demján Sándor Program „Kifektetési Tõkeprogram" névvel fémjelzett tőkefinanszírozási lábának megvalósításáért az állami hátterű tőkealapok működését koordináló Nemzeti Tőkeholding (NTH) felel. A Kifektetési Magántőkealap 165 millió dolláros, vagyis mintegy 60 milliárd forintos keretösszeggel áll a vállalkozások rendelkezésére. A tőkealapot az NTH tulajdonában álló, vállalati tőkebefektetésekre specializálódott Focus Ventures Zrt. kezeli. A tőkealap a Magyarországon bejegyzett, érett és stabil növekedést mutató kkv-k és a nagyvállalatok külpiaci beruházásainak, cégalapításainak és -felvásárlásainak ösztönzésére jön létre.