Infláció: Túl lehetünk a nehezén
HírekTavaly szeptembertől emelkedett az infláció, de februárban elérhette a tetőpontját - derül ki a Magyar Nemzeti Bank Inflációs Jelentéséből.
A 2025-ös év elején az infláció meghaladta a decemberi prognózisunkat, és a vártnál nagyobb év eleji átárazások magasabb inflációs pályát vetítenek előre az egész idei évre - írja az MNB.
A fogyasztóiár-index a februári csúcsát követően az élelmiszer-árrések korlátozása következtében mérséklődik. Az infláció az év hátralévő részében várhatóan a jegybanki toleranciasáv fölött alakul.A tartós dezinfláció az idei év utolsó negyedévében indulhat újra. Az áremelkedés rátája 2026 elején mérséklődik a jegybanki toleranciasávba, majd az év végére közelíti meg a 3 százalékos inflációs célt.
Az áremelkedési ütem lassulását a forint elmúlt időszakban regisztrált erősödése támogatja, a piaci szolgáltatásokat jellemző magas átárazási hajlandóság azonban lassítja a dezinflációt. A jegybank decemberi előrejelzéséhöz képest az inflációra vonatkozó várakozás sávközepe 2025-ben 1,1 százalékponttal emelkedett. A 2025-re vonatkozó magasabb előrejelzésünket elsősorban a piaci szolgáltatások, az iparcikkek és az élelmiszerek vártnál nagyobb drágulása okozza.
A magasabb adószűrt maginfláció idén és jövőre is számottevő mértékben hozzájárul az inflációs előrejelzésünk emelkedéséhez.Az infláció 2025-ben átlagosan 4,5–5,1 százalék között, 2026- ban 2,9-3,9 százalék között, 2027-ben 2,5–3,5 százalék között alakulhat éves átlagban.
Az alapfolyamatokat megragadó indirekt adóktól szűrt maginfláció 2025-ben 4,8–5,3 százalék között, míg 2026-ban 3,2-3,9 és 2027-ben pedig 2,6–3,2 százalékos sávban alakulhat.
Az idei adószűrt maginflációra vonatkozó várakozásunk sávközepét a decemberi előrejelzéshez képest 1,6 százalékponttal emeltük - írja az MNB.
Az inflációt emelte
- a magasabb kereslet
- az élelmiszeripar alacsony termelékenysége, és nagy energiaigénye
- a külső folyamatoknak nagyon kitett a hazai élelmiszeripar
- az élelmiszerek - főleg a tejtermékek és a növényi olaj - ára nagyon megugrott
- a szolgáltatásoknál (telekommunikációs szektor) visszatekintő árazás volt,
- tranzakciós illeték hatása már érvényesül.
Az árrésstop 0,8 százalékkal csökkentheti az inflációt, amely csak jövő év végén közelíti meg az infláció a 3 százalékos jegybank célt - mondta a jelentés bemutatóján Balatoni András, az MNB ügyvezető igazgatója.
A GDP idén 1,9-2,9 százalék körüli ütemben emelkedhet, a növekedést elsősorban a fogyasztás húzza, mert a foglalkoztatottság továbbra is magas szinten maradt.
Jövőre a gazdaság 3,7 - 4,7 százalékos ütemben bővülhet, míg 2027-ben 2,8 - 3,8 százalékos növekedés várható.
Az újonnan bevezetett adóintézkedések miatt a családoknál maradt többletforrás 70 százaléka kerül fogyasztásra, és a hitelfelvételek is emelik a keresletet. A gazdaság idén a második félévben bővülhet markánsabban.
A megtakarítási arány alacsonyabb szinten alakulhat a fogyasztás emelkedésével.
Idén stabilizálódhatnak a beruházások, jövőre azonban már jobb dinamika lehet, a vállalatok hitelkereslete egyelőre visszafogott, a beruházási ráta 23-25 százalék marad, amiben az infláció is benne van.
A külső konjunktúra javulásával és termelőre forduló ipari beruházások egy százalékponttal emelik a GDP-t jövőre.Az exportpiaci részesedésünk idén csökken - mondta Balatoni András.
Az autóipari beruházásoknál késnek a beruházások a gyengébb kereslet miatt, ezért számolnak csak jövőre egy százalékpontos hozzáadott GDP-növekedéssel ezen a téren.A folyó fizetési mérleg többlete tartósan magas maradhat.