Januárban az export segítette az ipari termelés növekedését

Hírek2020. márc. 12.MTI

Januárban az exportkereslet jóvoltából az ipari termelés volumene 2,4 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, a munkanaphatástól megtisztított adatok szerint a termelés 2,7 százalékkal emelkedett; az előző hónaphoz viszonyítva 4,6 százalékkal nőtt a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás - erősítette meg az első becslésben közölt adatokat csütörtökön a Központi Statisztikai hivatal (KSH).

A járműipar kibocsátása 10,6 százalékkal, a számítógépeké 8,4 százalékkal, a villamosberendezéseké 17,7 százalékkal, az élelmiszertermelés 5,3 százalékkal nőtt tavaly januárhoz viszonyítva.

A növekedést az exportértékesítés táplálta, 4,3 százalékkal nőtt a kivitel, ezen belül a feldolgozóipar 4,9 százalékkal, a járműipar 6,5 százalékkal növelte exportját. A számítástechnikai cikkek külföldi eladása 9,9 százalékkal, a villamosberendezéseké 19,5 százalékkal nőtt a tavalyi magas bázis ellenére is. Az élelmiszerek kivitele 7,0 százalékkal nőtt, a gumiipar és a gyógyszeripar exportja 3,9 százalékkal, illetve 8,3 százalékkal csökkent a tavaly januárihoz mérve. 

A belföldi értékesítés volumene 3,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, a feldolgozóipar eladásai 4,8 százalékkal, az energiaiparé 2,3 százalékkal csökkentek. A járműipar belföldi eladása tavaly augusztus óta először csökkent januárban 2,6 százalékkal, a számítógépek és elektronikai termékek értékesítése viszont 12 hónap csökkenés után először nőtt minimális, 0,9 százalékkal. A villamos berendezések eladásai fél éve a legszerényebb, 4,7 százalékos növekedést mutatták, a gépipari termékek értékesítése 2018 novembere óta először csökkent, 2,1 százalékkal. Az élelmiszeripari eladások belföldön 3,1 százalékkal nőttek.

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 8,6 százalékkal nagyobb volt a tavaly januárinál. Az összes rendelésállomány január végén 3,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az exportrendelések 3,3 százalékkal csökkentek, de a járműiparnak 1,7 százalékkal, a számítástechnikai gyártóknak 5,3 százalékkal, a gyógyszeriparnak 2,8 százalékkal több megrendelése volt, mint tavaly januárban. A belföldi rendelésállomány 4,9 százalékkal csökkent éves összehasonlításban, a járműipari rendelések 11,1 százalékkal estek vissza, a számítástechnikai eszközök és a villamosberendezések gyártóinak 8,4 százalékkal, illetve 23,4 százalékkal több megrendelésük volt a tavaly januárinál, a gyógyszeriparnak pedig 21,3 százalékkal nagyobb keresletet kell majd kielégítenie.