Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Kim Dzsongun megint atommal fenyeget, Putyint teljes mellszélességgel támogatja

Hírek2025. feb. 9.Növekedés.hu

Ez történt a háború 1082.napján:

Kim Dzsongun észak-koreai vezető megígérte, hogy továbbra is támogatja Oroszország „jogos ügyét” az Ukrajnával vívott háborúban. Kim azt mondta, hogy Észak-Korea hadserege és népe „változatlanul támogatni fogja az orosz hadsereg és nép igazságos ügyét, hogy megvédjék szuverenitásukat, biztonságukat és területi integritásukat”.Az Egyesült Államok, Japán és Dél-Korea háromoldalú katonai együttműködésére reagálva Kim megismételte, hogy az ország politikájának célja továbbra is a nukleáris erők magasabb szintű fejlesztése - számol be a Guardian.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a héten megerősítette, hogy az észak-koreai csapatok visszatértek az oroszországi Kurszk térségében lévő frontvonalhoz, miután a jelentések szerint Moszkva a súlyos veszteségek miatt kivonta őket.

A múlt hónapban Dél-Korea közölte, hogy gyanúja szerint Észak-Korea további csapatok Oroszországba küldésére készül, azon mintegy 11 000 katonán felül, akiket Moszkva erőinek megerősítésére küldtek a közel három éve tartó háborúban.

David Lammy brit külügyminiszter kijelentette, hogy az ukrajnai harcoknak nem lesz azonnali vége, annak ellenére, hogy Donald Trump ígéretet tett a konfliktus gyors befejezésére. Mint mondta, Vlagyimir Putyin orosz elnök nem mutat hajlandóságot a tárgyalásokra és a háború befejezésére. Lammy Kijevben találkozott Zelenszkijjel és magas rangú ukrán tisztviselőkkel.

Keir Starmer brit miniszterelnök megismételte, hogy az Egyesült Királyság „teljes mértékben részt fog venni” minden jövőbeli biztonsági garanciában, és nem zárta ki, hogy brit csapatokat küldjön Ukrajnába, hogy békefenntartóként működjenek közre az Oroszországgal való tűzszünet esetén.

David Lammy szerint azonban az európai és G7-es szövetségesekkel folytatott megbeszélések arról, hogy milyen típusú garanciákra lehet szükség, „még hónapokig tartanak”, és „korai” lenne előre jelezni, hogy az Egyesült Királyság milyen szerepet fog játszani.

Zelenszkij azt állítja, hogy találkozott a NATO katonai bizottságának elnökével, hogy áttekintsék Ukrajna nagy hatótávolságú fegyverzetének kapacitásait - olvasható az X-en. 

„Külső behatás” miatt megsérült egy orosz távközlési kábel a Balti-tengeren - jelentette a TASSZ orosz állami média hírügynökség. Az ország állami tulajdonban lévő Rostelecom vállalat közölte, hogy a helyreállítási munkálatok folyamatban vannak, de további részleteket nem közölt, és nem volt világos, hogy mikor történt a kár.

A balti-tengeri térségben nagyfokú riadókészültség van érvényben, miután a Baltikum és Svédország, illetve Finnország közötti áramkábeleket, távközlési összeköttetéseket és gázvezetékeket érintő meghibásodások sorozata miatt a NATO-tagállamok fokozott megfigyelési műveleteket hajtottak végre. A feltételezések szerint mindegyiket az okozta, hogy Oroszország ukrajnai invázióját követően hajók horgonyt vontak a tengerfenéken. Oroszország tagadta, hogy bármi köze lenne a balesetekhez.