Megvan a legnépszerűbb egyetemek friss rangsora
HírekA Semmelweis Egyetem, a Corvinus és a BME áll az első három helyen az UNIside tavaszi kiadványában megjelent friss egyetemi rangsorban.
Az előző UNIside egyetemi sorrendben még a BME állt a képzeletbeli dobogó második fokán, most ez a hely a Corvinusnak jutott, a két intézmény helyet cserélt. A felsőoktatási témákat, pályamotivációt középpontba állító UNI in&out 2024 Nyár rangsorkiadványban adta közre a kiadó az „Így tanultok ti” című kutatásának eredményeit is.
Az első újra a Semmelweis
Az UNIside.hu felsőoktatási híroldal friss rangsora szerint a magyarországi felsőoktatási intézmények összesített rangsorának első helyezettje a Semmelweis Egyetem (SE), második a Budapesti Corvinus Egyetem (CORVINUS), a harmadik pedig – az előző rangsorhoz képest helycserével – a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) lett.
A tízes listán is bőven volt ranghelyváltozás, a nemzetközi publikációk számára és azok hatásaira vonatkozó indikátorok frissítésének köszönhetően. A tizedik helyről pedig egyenesen leszorította a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemet (MATE) a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE)
Íme az UNIside.hu 2024 tavaszi abszolút egyetemi rangsorának első 10 helyezettje:
- Semmelweis Egyetem (SE)
- Budapesti Corvinus Egyetem (CORVINUS)
- Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME)
- Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE)
- Állatorvostudományi Egyetem (ATE)
- Debreceni Egyetem (DE)
- Szegedi Tudományegyetem (SZTE)
- Pécsi Tudományegyetem (PTE)
- Pannon Egyetem (PE)
- Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE)
A kiadványban a 16 képzési terület legjobb karait is rangsorolták (itt nem volt az első három helyen változás), amelyekben kiemelkedik például az informatikai képzési területen a BME-VIK, az ELTE-IK és a CORVINUS, a gazdaságtudományok képzési területen az ELTE-GTK, a CORVINUS, a PTK-KTK, a pedagógusképzés képzési területen a SZTE-TTIK, a SE-PAK, az ELTE-BGGYK, míg a műszaki képzési területen a BME-ÉPK, a BME-ÉMK, BME-VBK.
Az UNIside.hu rangsorának módszertana
Az UNIside rangsorának értéke, hogy bár egyre több egyetem kerül fel a nemzetközi rangsorok különböző nagy, és tematikus listáira, a módszertanban a nemzetközi kihívásokra való válaszkészséget is figyelme veszi, a tudományos idézetek számának, és azok hatásának mérésével.
A magyarországi felsőoktatási intézmények abszolút rangsorában a legtöbb intézmény szerepel, azok kivételével, amelyek nem indítanak alap- vagy osztatlan képzést és azok, amelyek csak hitéleti, művészeti és művészetközvetítési területen hirdetik képzéseiket. (Utóbbiaknál a jelentkezők és felvételizők kiválósága – a felvételi eljárás sajátos szempontjai miatt – nem lett volna összehasonlítható.)
Ezeken kívül minden olyan intézményt rangsorolt az elemző csapat, amelyek a 2023. évi általános és pótfelvételi eljárásban meghirdettek alap- vagy osztatlan képzést, és összesen legalább 10 fő nappali munkarendre felvett hallgatójuk volt.
A kiadvány az Oktatási Hivatal Felvételi adatbázisának adataiból egyedi kérésre összeállított és csoportosított adatállomány felhasználásával készült. A rangsorokat többféle bontás, közel 60 rangsortábla, 13 féle indikátor felhasználásával állították össze annak érdekében, hogy a többféle szempont több oldalról támogathassa az egyetemválasztási döntést.
Vállalkozó fiatalokról készített elemzést a Makronóm Intézet
A fiatalok vállalkozóvá válásával foglalkozó kutatást elemzett az UNI in&out 2024 Nyár kiadványa számára a Makronóm Intézet, amelyben rávilágít arra is, hogy a családi vállalkozói háttér erős motivációt jelenthet a fiatalok számára, azonban az efféle háttérrel nem rendelkezők is képesek érvényesülni, amennyiben kellő mértékű inspirációval és kitartással rendelkeznek.
A Globális Vállalkozói Monitor (Global Entrepreneurship Monitor – GEM) nemzetközi projekt legfrissebb, 2023-as adatai megmutatják azt is, hogy a társadalmi elismertség is jelenthet motivációt a fiatal vállalkozók számára.
A lapot ezúttal Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, innovációért, szakképzésért és felnőttképzésért felelős államtitkára is megtisztelte köszöntőjével, Varga-Bajusz Veronika, felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár pedig interjút adott az UNI in&out 2024 tavaszi kiadásának. „Minden képzési területnél a legnépszerűbb három szak egyikét meghirdető intézmény dékánjával, rektorával vagy valamely vezetőjével készítettünk interjút, idén például Gelencsér Andrással, a Pannon Egyetem rektorával, aki ismert a körforgásos gazdaság kapcsán hangoztatott nézeteiről, vagy a BME-n hamarosan megtartandó rektorválasztáson is induló Charaf Hassannal, a BME-VIK emblematikus dékánjával” – emelte ki Pintér Lívia, az UNIside.hu egyik lapítója, az UNIside főszerkesztője.