Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Mindannyiunknak fájni fog - Jelentősen romlottak a világgazdaság kilátásai

Hírek2022. márc. 21.MTI - Kertész Róbert - London

Jelentősen romlottak a világgazdaság idei növekedési kilátásai az újult erővel feltámadó infláció és az inflációs nyomást még tovább erősítő ukrajnai háború miatt - áll a Fitch Ratings hétfőn Londonban bemutatott negyedéves globális előrejelzésében.

A nemzetközi hitelminősítő a szankciók sújtotta Oroszországban mély recessziót vár az idén.

A 35 oldalas felülvizsgált prognóziscsokor szerint a koronavírus-járvány utáni világgazdasági kilábalásra mindenekelőtt a potenciálisan hatalmas ellátási oldali sokk gyakorol nyomást, az Ukrajna elleni orosz invázió és az Oroszországra emiatt kirótt szankciók ugyanis globális energiaellátási kockázatot jelentenek.

Oroszország a világ nyersolajkínálatának 12 százalékát, a globális földgázellátás 17 százalékát adja, és ha az orosz szállítások hirtelen leállnak, az közvetlen energiahordozó-hiányt okozhat és az energiaellátás adagolását teheti szükségessé Európában - áll a Fitch tanulmányában.

A cég ebben a környezetben 0,7 százalékponttal, az előző negyedéves prognózisában szereplő 4,2 százalékról 3,5 százalékra rontotta a világgazdaság idei növekedésére szóló előrejelzését.

A Fitch Ratings szerint a vártnál gyorsabb ütemű idei pénzügypolitikai szigorítások áthúzódó hatása még 2023-ban is érezteti hatását, a cég ezért a jövő évi globális növekedésre adott becslését is rontotta, 0,2 százalékponttal 2,8 százalékra.A hitelminősítő londoni elemzői Oroszországon kívül az európai gazdaság növekedésére szóló előrejelzésüket rontották a legnagyobb mértékben, tekintettel arra, hogy az euróövezet milyen nagy mértékben ki van téve az energiaellátási sokkoknak.

A cég új előrejelzése 2022-re 3 százalékos gazdasági növekedést valószínűsít az euróövezetben, 1,5 százalékponttal lassabbat az eddigi prognózisban szereplő ütemnél.Németország, Olaszország és Lengyelország különösen nagy mértékben függ az orosz energiahordozó-szállításoktól, ezért ezeknek az országoknak az idei növekedési kilátását a Fitch Ratings 1,9, 1,6, illetve 1 százalékponttal rontotta hétfőn ismertetett új előrejelzésében.

A cég a német gazdaságban így az eddig várt 4,4 százalék helyett csak 2,5 százalékos, Olaszországban 4,3 százalék helyett 2,7 százalékos, Lengyelországban 4,3 százalék helyett 3,3 százalékos növekedéssel számol 2022-ben.A Fitch Ratings londoni elemzői Oroszországban a hazai össztermék (GDP) 8 százalékos zuhanását jósolják az idei év egészére, és jövőre is 0,2 százalékos visszaesést várnak.

A hitelminősítő szerint a szankciókból eredő gazdasági sokk több területen számottevően nagyobbnak tűnik az 1998-as fizetési válság sokkjánál - amely a cég által 2022-re várt visszaeséshez hasonló recessziót okozott az orosz gazdaságban -, ám a magas olajárak, a hadiipari kiadások és az ukrajnai háború előtti folyómérleg-többletek ezúttal valamelyest enyhíthetik a recessziót.

Más nagy londoni házak sokkal borúlátóbb előrejelzéseket tartanak érvényben az orosz gazdaságra.

Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, a Capital Economics alapeseti előrejelzése azt valószínűsíti, hogy az orosz hazai össztermék az idei év egészében 12 százalékkal zuhan.A cégnek ugyanakkor van egy sokkal erőteljesebben negatív forgatókönyve is arra az esetre, ha a szankciók miatt teljesen leállna az orosz olaj- és a földgázexport.

A Capital Economics modellszámításai szerint ebben az esetben az orosz GDP-érték 25 százalékkal zuhanna az idén, a rubel további 35 százalékkal gyengülne a dollárhoz képest és elérné a 200 rubel/dollár árfolyamot.

A Bank of America globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni kutatási részlegének (BofA Global Research) alapeseti forgatókönyve az idén 13 százalékos GDP-zuhanást valószínűsít Oroszországban, és a ház elemzőinek várakozása szerint mindezt 20 százalékra gyorsuló éves átlagos infláció kíséri.