MNB: kockázatos, ha személyi kölcsön adja a lakáshitelhez az önerőt

Hírek2021. feb. 4.MTI

Kockázatosak azok a lakáshitelek, amelyeknél az önerőt az ügyfél személyi kölcsöne adja, ezért a jegybank limitek felállítását várja el ilyen ügyletekre a hitelnyújtóktól - olvasható a Magyar Nemzeti Bank közleményében.

Eltérő kockázatuk miatt a babaváró kölcsönök összegének háromnegyede, és a vissza nem térítendő állami családi támogatások egésze elfogadható önerőként - ismertették a körlevélben, amelyet eredetileg 2019 júniusában fogalmaztak meg és a napokban kibővítve újra eljuttattak a hitelintézetek vezetőihez.

Kiemelték: a magasabb kockázat azokban az esetekben is fennáll, amikor az ügyfél jövedelme a hitelfelvételkor egyébként lehetővé tenné a nagyobb eladósodottságot.

A pénzügyi intézményeknek ezt az elvet a lakossági ügyfelek ingatlanlízing, a gépjármű-fedezetű hitel és lízing ügyleteik során is alkalmazniuk kell - tették hozzá.

A hitelintézetek az MNB elvárásai alapján csak kivételes esetekben dönthetnek kedvezően egy jelzáloghitel-kérelemről, ha az ügyfél személyi hitelt mutat fel önerőként. Ha viszont pozitív döntés születik, akkor ezen ügyleteknél is elvárás, hogy a bankok az adott fogyasztónak a legkedvezőbb árazású és legkevésbé kockázatos jelzáloghitelt ajánlják fel - mutatott rá az MNB.

A személyi hitellel önerőt pótló jelzáloghitelek teljes volumene nem haladhatja meg az adott hitelintézet elmúlt 12 havi lakossági jelzáloghitelei együttes összegének 5 százalékát - olvasható a körlevélben.