Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Nagy István: új pályázat segíti a kertészeti üzemek korszerűsítését

Hírek2020. okt. 16.MTI

Új, 30 milliárd forintos keretösszegű pályázat segíti a kertészeti üzemek korszerűsítését, a támogatási kérelmek hétfőtől nyújthatók be - jelentette be az Agrárminiszter pénteken Szentesen.

Nagy István az országos zöldséghajtatási napon tartott előadásán azt mondta, a beruházások költségeinek felét fedező vissza nem térítendő támogatás keretösszege 2 milliárd forint.

A politikus kifejtette, folyamatosan nő a friss zöldségek iránti piaci kereslet. A fogyasztói igények kiszolgálásához elengedhetetlen az időzített környezetbarát termesztés, a folyamatos szállítás, a zöldség- és gyümölcsfélék szakszerű tárolása, a termékek egész éves biztosítása.

Ezért a kertészeti üzemek támogatást kaphatnak új üveg- vagy fóliaborítású növényházak építésére vagy meglévők bővítésére. Új építés esetén a támogatott termesztőfelület alsó határa zöldségtermesztés esetén 1000, virágtermesztés esetén 500 négyzetméter - közölte a miniszter.

Fejlesztési forrás igényelhető hűtőházak, zöldség- és burgonyatárolók építésére, bővítésére, korszerűsítésére, a betakarítást követő tisztítást, osztályozást, csomagolást végző berendezések beszerzésére, valamint energetikai korszerűsítésre is - mondta az agrártárca vezetője.

Magyarországon a zöldséghajtató terület 2500-2600 hektár, ami a kétkultúrás hasznosítás miatt 3600 hektár technológiai felületet jelent. 140-150 hektár üvegházi termesztőfelület áll rendelkezésre, amelyből 25-30 hektár szolgálja a palántanevelést. A 2014-2020 közötti vidékfejlesztési program eddigi támogatásainak köszönhetően 80 hektár korszerű üvegház épül meg a jövő év végéig, ezek egy része azonban a megszűnő, korszerűtlen létesítményeket pótol, így az összterület várhatóan 170 hektárra növekszik 2021-re - mondta Nagy István.

A politikus kitért arra, hogy az Európai Unióban elsőként Magyarország kívánja bevezetni a jövő évtől a mezőgazdasági krízisbiztosítás rendszerét, amely hatékony segítséget nyújt a termelői jövedelmek előre nem látható csökkenése esetén. A megoldás az időjárási kockázatokon túl az állat- és növénybetegségek, a piaci árak csökkenése, a piacvesztés, árfolyamváltozások valamint a termelés során felmerülő költségek növekedése esetén is segítséget nyújt a termelőknek.