Nagy lépés a magyar űrprogramnak: egy hazai cégóriás egyre jobban megvetheti a lábát a kozmoszban
HírekKözös munkacsoport segítheti elő a magyar űrprogram következő fokozatba lépését - többek között ez is tárgya volt annak a találkozónak, melyen Jászai Gellért, a 4iG Csoport elnöke, valamint Kam Ghaffarian a houstoni székhelyű Axiom Space, Inc. alapítója egyeztetett Washington D.C.-ben.
Jászai Gellért, a 4iG Nyrt. elnöke a Linkedinen számolt be a megbeszélésről:
Nagy öröm volt találkozni Kam Ghaffariannal, az Axiom Space, X-energy, Intuitive Machines és az IBX alapítójával, elnökével Washingtonban. Eredményes eszmecserét folytattunk a vállalataink közötti együttműködés elmélyítéséről, kiemelt figyelmet fordítva az amerikai és a magyar szakértelmet és együttműködést kihasználó jövőbeli csúcstechnológiákra.
Az Axiom Space a kereskedelmi célú űrrepülés és űrinfrastruktúra-fejlesztés egyik vezető szereplője, így hozzájuk köthető a világ első kereskedelmi űrállomásának felépítése is. Emellett mikrogravitációs kutatásokhoz nyújtanak megoldásokat, különös tekintettel az űrbéli adathálózatokra, adattárolásra és feldolgozásra.Nem ez az első eset azonban, amikor a magyar cégcsoport és a houstoni űrvállalat a magyar űrprogram számára meghatározó jelentőségű együttműködésről dönt: a magyar űrhajós program, a HUNOR partnereként az Axiom Space segíti azt a projektet, melynek eredményeként Kapu Tibor 2025-ben a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére léphet.
A két vállalat közti új együttműködés alapjául egy nem kötelező érvényű szándéknyilatkozat szolgál, melyet magyar részről Jászai Gellért, a 4iG Csoport elnöke és Dr. Sárhegyi István, a 4iG Űr és Védelmi Zrt. vezérigazgatója írt alá. Ennek értelmében a nemzetközi szakemberekből álló csapat célja a vállalatok közti szinergiák feltérképezése, mely a föld körüli adatközpont-szolgáltatások (Orbital Data Center – ODC) telepítését alapozhatja meg.
Kam Ghaffarian és Jászai Gellért
A 4iG S&D a 4iG Csoport űripari és védelmi ipari érdekeltségeit összefogó holdingvállalat, amely a globális piacra lépést célozza meg többek között műholdfejlesztés, -gyártás, -üzemeltetés, műholdas szolgáltatások, dróngyártás, drónvédelem, valamint védelmi ipari digitalizációs szolgáltatások terén. A vállalat HUSAT Programja keretében egy geostacionárius és nyolc alacsony földkörüli pályán keringő földmegfigyelési műholdból álló konstellációt kíván pályára állítani 2032-ig.
Az Axiom küldi fel a második magyar űrhajóst
Legkorábban 2025 tavaszán indulhat a Kennedy Űrközpontból a Nemzetközi Űrállomásra Kapu Tibor. A következő magyar űrhajós az Axiom Space következő, negyedik küldetésének (az Ax-4) csapatában szerepel.
A négy fős küldetés parancsnoka a korábban a NASA-nál dolgozó, számos rekordot elérő Peggy Whitson, aki korábbi 5 küldetésében összesen 670 napot töltött az űrben, amerikai űrkomppal, orosz űrhajóval és a SpaceX Dragon űrhajójával egyaránt repült már. Több alkalommal töltött el hosszú időt a mostani küldetésnek is helyet adó Nemzetközi Űrállomáson. Peggy Whitson kiemelkedő eredményei között említhető, hogy ő az első nő, aki:
- már kétszer is megkapta a Nemzetközi Űrállomás vezetésének lehetőségét,
- vezetője volt a NASA űrhajós irodájának (egyben ő volt az első civil, azaz nem katonai vezető is ott),
- egy privát űrmissziót irányít.
De kivel is írt alá szerződést Jászai Gellért?
Kamal „Kam” Ghaffarian mérnök, vállalkozó, többek között nukleáris energiával, Holdra szálló egységekkel, valamint űrállomásokkal foglalkozó cégeket alapított. Mérnökként – többek között – a Lockheed Martin, a Ford Aerospace és a Loral kötelékében is dolgozott. Jelenleg a világ 1501. leggazdagabb embere a Forbes adatai alapján – vagyona 2,3 milliárd dollárt tesz ki. Aktív filantróp: 2019-ben alapította a Limitless Space Institute-ot, amely nonprofit szervezetként a következő generációk technológiai (STEM) képzése mellett kötelezte el magát annak érdekében, hogy lehetővé tegyék a „csillagközi utazást”.
2015-ben társalapítója volt az Intuitive Machines nevű cégnek, amely Holdra szálló egységeket gyárt. A céget 2023 februárjában vezették be a Nasdaqra. 2024 februárjában az Intuitive Machines Odysseus holdszondája 1972 óta az első amerikai küldetést hajtotta végre a Hold felszínén.
A 2016-ban társalapítója volt a világ első kereskedelmi célú űrállomását fejlesztő Axiom Space-nek, amit 2031-ben terveznek üzembe helyezni.
Az Axiom Space a magyar állam partnere a második magyar űrhajós űrbe juttatását megcélzó HUNOR (HUngarian to Orbit) program végrehajtásában. A HUNOR program keretében Kapu Tibor várhatóan 2025 tavaszán juthat fel a világűrbe és végezheti el kísérleteit.