Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Nagy Márton: Kormányzati programok a munkaerőpiac optimalizálására

Hírek2024. márc. 13.F. P.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Vállalkozók Országos Szövetségének (VOSZ) Együtt gondolkodás a hazai munkaerőpiaci tartalékokról című konferenciáján beszélt a hazai munkaerő helyzetről, az aktivitás növeléséről, a hiányzó munkaerő pótlásáról.

Külső munkaerő

Nagy Márton az EU-n kívüli munkaerő alkalmazásával kapcsolatban elmondta, hogy Magyarországon harmadik országbeli állampolgár csak meghatározott céllal és meghatározott ideig tartózkodhat. Elmondta, hogy a magyar munkahelyek védelme érdekében közel 300 szakmában megtiltották a vendégmunkások könnyített eljárással történő alkalmazását. 

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) miniszteri rendeletben 65 ezer főben maximalizálta vendégmunkás arányát.

A miniszter szerint a munkanélküliség csökkentését, az aktivitás növelését és a munkaerő továbbképzését további három kormányzati program támogatja.

Munkahelyi képzés

Az egyik a 70 milliárd keretösszegű, munkahelyi képzéseket támogató program, mellyel vállalkozások támogatást kaphatnak munkavállalók képzéséhez és az emiatt kieső munkaidőre járó bérhez.

A támogatás maximális mértéke KKV-k esetében 75 millió forint, maximum 60-százalékos intenzitással, nagyvállalatoknál 150 millió forint maximum 50 százalékos intenzitással.

Az energiaintenzív vállalatok azonban akár 100 százalékos intenzitással is kaphatnak támogatást. A program keretében eddig mintegy 1200 vállalkozás több, mint 50 ezer munkavállalója részesül képzési támogatásban.

Munkaerő-kínálat bővítése

A 150 milliárd forint keretösszegű munkaerő-kínálat bővítése és fejlesztése program a 30 év feletti álláskeresők és inaktívak munkába állását segíti. Nagy Márton szerint a nyilvántartott álláskeresők egyharmada 55 év feletti, ezért kiemelt feladat az idősebb álláskeresők foglalkoztatásának ösztönzése. A program foglalkoztatást elősegítő szolgáltatásokat, bértámogatást, mobilitási és munkaerőpiaci alkalmazkodáshoz szükséges képzési támogatás biztosít a 30 feletti álláskeresők és inakívak számára.

Az 1,7 milliárd forint keretösszegű sofőrhiányt csökkentő gépjárművezetői képzési program márciusban indult, mely a személyszállítási és szállítmányozási területen tapasztalható sofőrhiányt fogja enyhíteni.

A programban több, mint ezren szerezhetnek C, C+E és D típusú jogosítványt. A program nem csak a jogosítvány megszerzését segíti, hanem az elhelyezkedést is. A képzést lebonyolító OFA Nonprofit Zrt. szakemberei végigkísérik a támogatottakat a képzést követő munkavállalás során. 

Fiatalok

A fiatalok munkaerőpiaci részvételét két programmal támogatja a kormány. Az egyik az Ifjúsági Garancia Plusz, mely 200 milliárd forint keretösszeggel indul áprilisban. A program a 30 év alattiak munkához, munkatapasztalathoz vagy piacképes tudáshoz jutását segíti.

A projekt célja, hogy lerövidítse a 4 hónapja nem tanuló és nem dolgozó fiatalok munkanélküliségben, inaktivitásban vagy oktatás nélkül eltöltött idejét és segítséget nyújtson nekik munkaerőpiaci helyzetük javításához képzésekkel, bértámogatással és mobilitási támogatással.

A programon keresztül 84 ezer álláskereső vagy inaktív fiatal munkaerőpiaci beilleszkedése valósulhat meg.

Generációváltás

Idén januárban indult a generációváltást elősegítő program is. A teljesen újszerű kezdeményezésről lényege, hogy a munkakör-megosztás keretében segíti a munkatapasztalat átadását a nyugdíj előtt álló, tapasztalt dolgozók és a pályakezdő fiatalok között.A programra jelenzkező munkáltatóknak alkalmazniuk kell egy álláskereső pályakezdő fiatalt, akit egy nyugdíj előtt álló munkavállalójuk mentorál.

A mentoráló kieső munkabérére és a mentorálás díjára 150 ezer forint támogatás, a pályakezdő 6 órás foglalkoztatására 244,5 ezer forint támogatás, valamint egyéb többletköltségekre további 50 ezer forint támogatás igényelhető.