Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Nőtt a rendelésállomány az építőiparban

Hírek2025. feb. 14.Növekedés.hu

Decemberben az építőipar teljesítménye felemás képet mutatott: havi alapon 0,7 százalékkal bővült, míg éves alapon 4,2 százalékkal csökkent. Éves összevetésben jelentős különbség látható a két építményfőcsoport teljesítménye között: bár mindkét építményfőcsoport termelése mérséklődött, az épületeknél a visszaesés 1,0, míg az egyéb építményeknél 10,2 százalék volt.

Az egyéb építményeknél jellemzőbbek az állami beruházások, például vasút- vagy útépítések, azaz az év végén a kormányzat a költségvetési helyzetre való tekintettel vélhetően visszább fogta a beruházási aktivitást, de az adatokon jól látszik annak hatása is, hogy hazánk a neki járó uniós pénzek egy jelentős részéhez továbbra sem fér hozzá - írja kommentárjában Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető elemzője.

Az épületek építésének mérséklődése az előző hónapokban tapasztaltnál kisebb, így ez talán kedvező előjel lehet a következő hónapok aktivitása szempontjából, a korábbinál mintha kevésbé lassítanák a cégek a beruházásokat – bár természetesen a bizonytalan gazdasági környezet továbbra sem segít.

A negyedik negyedévben az építőipar termelői árai továbbra is az infláció feletti mértékben, negyedéves alapon 1,2 százalékkal, míg éves alapon 5,6 százalékkal nőttek, azaz a cégek az alacsony kereslet ellenére tovább tudtak drágítani, ami viszont a mostani árszint mellett már érdemben visszafogja a beruházásokat, hiszen rontja azok megtérülését.

Az év egészében az építőipar teljesítménye 0,4 százalékkal csökkent, azaz nem zárt az ágazat jó évet, de annyira tragikusat sem, mint az ipar. Abban, hogy az ágazat teljesítménye nem tudott növekedni, egyaránt szerepet játszik a rossz gazdasági helyzet (alacsony kereslet – ideértve a külső keresletet is - mellett a cégeknek nem éri meg beruházni), az állami és önkormányzati források hiánya, valamint az uniós pénzek egy jelentős részének visszatartása.

Mint írja, az idei évre a rendelésállományok alapján az ágazat termelésének növekedését várjuk: a rendelésállomány 15,7 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit.

Ezen belül azonban az egyéb építmények állománynövekedése a jelentős, 24,9 százalék, ahol ismét fennáll annak a kockázata, hogy a kedvezőtlen költségvetési folyamatok (a költségvetési tervben lévőnél alacsonyabb növekedés,  bevásárlóturizmus erősödése miatti áfabevételkiesés) miatt ezeket vissza kell fogni.

Sokat segítene az építőipar szolgáltatásai iránti keresleten, ha hazánk hozzáférne a neki járó uniós forrásokhoz, illetve ha a gazdasági környezet javulna, a termékek és szolgáltatások iránti kereslet növekedési pályára állna.