OTP Bank Üzleti Gála 2025 – kihívások és lehetőségek a vállalatok számára
HírekAz OTP Bank Üzleti Gáláján Csányi Péter, az OTP Bank vezérigazgatója értékelte az előző évet, ünnepelte a közös sikereket, és számot vetett a vállalatokat érintő kihívásokkal. A rendezvényen átadták az Üzleti Kiválóságért OTP Díjakat, melyet a Bank 2023-ban hozott létre az értékteremtésben élenjáró vállalatok elismerésére. Az innovatív, társadalmilag felelős és nemzetközi terjeszkedésben kimagasló hazai szereplők mellett a pénzügyi csoport egyik külföldi leánybankjának partnere is átvehette a díjat - írja közleményében az OTP.
A globális vámháború, illetve a száj- és körömfájás miatt várható visszafogott növekedés is azok közé a kihívások közé tartoznak, amelyek megnehezíthetik a magyarországi vállalkozások életét – hangzott el az idei OTP Bank Üzleti Gálán.
Bár a magyar nem pénzügyi vállalatok betéti állománya 2024-ben 6%-kal nőtt és meghaladta a 17 ezer milliárd forintot, a hitelállomány mindössze 1,3%-kal bővült, ami a vállalati hitelkereslet stagnálását jelzi. Az OTP Bank tapasztalatai szerint a középvállalatok és nagyvállalatok egyaránt kivárnak: a hitelkereslet 2025 első hónapjaiban sem indult érdemben növekedésnek. A gazdasági szereplők jellemzően nem új beruházásokra, hanem elsősorban a működés fenntartásához szükséges forrásokra vesznek fel hitelt.
A magyar vállalkozások erejét az is mutatja, hogy sokan a számos hátráltató külső tényező ellenére is töretlenül fejlesztenek, és továbbra is a hatékonyság növelése áll céljaik fő fókuszában. Legyen szó néhány fős családi vállalkozásról vagy többezres nagyvállalatról, mi továbbra is azon dolgozunk, hogy ügyfeleink számára biztonságos és kényelmes pénzügyi szolgáltatásokat nyújtsunk, miközben hozzájárulunk Magyarország és a régió gazdasági fejlődéséhez. Nagyon bízunk benne, hogy 2025-ben újra megélénkül a vállalatok beruházási hitelek iránti kereslete – arról biztosíthatok mindenkit, hogy az OTP Bank tudja is és akarja is finanszírozni az esetleges pozitív fordulatot.
- mondta köszöntőjében Csányi Péter, az OTP Bank vezérigazgatója.
Az OTP Bank célja, hogy a zöld hitelezés, az állami programok és egyéb pénzügyi megoldások révén erősítse és bővítse vállalati ügyfélkapcsolatait. Kiemelt figyelmet fordít a kkv-k és az agrárszektor finanszírozására, valamint aktív szereplője marad a hazai és regionális projektfinanszírozásnak. A fenntarthatóságot és a hatékonyságot szolgálja a Vállalati Internetbank fejlesztése és a csoportszintű digitalizáció is.
A magyar gazdaságpolitika célja, hogy fenntartható növekedési pályát biztosítson a hazai vállalkozások számára – ennek középpontjában a kis- és középvállalkozások fejlesztése áll. A Kormány 1410 milliárd forintos keretösszeggel támogatja a technológiai megújulást, a digitális jelenlét megerősítését és a külpiacra lépést, többek között a Demján Sándor Program és a Széchenyi Kártya révén. Célunk, hogy minél több magyar cég váljon versenyképessé nemcsak belföldön, hanem a nemzetközi porondon is. A gazdaság jövője azon múlik, hogy képesek vagyunk-e összekapcsolni a kormányzati szándékot, a pénzügyi eszközöket és a vállalkozói bátorságot. A következő időszak sikere pedig azon múlik, hogy a vállalkozások képesek lesznek-e alkalmazkodni, fejlődni és kihasználni a rendelkezésre álló eszközöket a termelékenységük növelésére.
- Gerlaki Bence, a Nemzetgazdasági Minisztérium adóügyekért, fogyasztóvédelemért és kereskedelemért felelős államtitkára.
A rendezvényen átadták az Üzleti Kiválóságért OTP Díjakat, melyet a hitelintézet 2023 óta ítél oda az értékteremtésben élenjáró vállalatoknak. A négy kategória jelöltjeit, majd a nyerteseket az OTP Bank vezetőiből álló szakmai zsűri választotta ki a bank régiós szervezeteinek javaslatai alapján.
A 2025-ös díjazottak
Innovatív megoldások kategóriában: Békés Drén Környezetvédelmi, Víz- és Mélyépítési Kft.
Az építőipari vállalkozás alapvető tevékenységei a vízépítés, a környezetvédelem, és a speciális mélyépítés, mellyel céljuk elsősorban a vízminőség védelme, valamint a vizek okozta károk megelőzése. Innovatív megoldása többek között a résfalépítő technológia kifejlesztése és megépítése, mellyel a hulladék mennyiségének és a levegő, víz, talaj szennyezésének csökkentése érhető el.
Társadalmi felelősségvállalás kategóriában: Metrodom cégcsoport
Lakóingatlan-fejlesztőként az elmúlt években a hazai lakóházépítési piac egyik vezető szereplőjévé váltak. A cégcsoport önálló CSR bizottságot hozott létre, amely munkája eredményeként pénzbeli támogatást nyújtanak olyan alapítványoknak, szervezeteknek, programoknak, melyek célja a legelesettebbek, a leginkább rászorulók segítése.
Nemzetközi terjeszkedés kategóriában: MET Csoport
Európa leggyorsabban növekvő energiakereskedőjeként tevékenysége kiterjed a földgáz- és energiakereskedelemre, emellett a zöld (megújuló) és a flexibility (kiegyenlítő) energetikai eszközökbe történő befektetésekre, így a lehető legszélesebb körben tudja támogatni az energiaátmenetet. Működését Magyarországon 2007-ben kezdte, mára leányvállalatai révén 16 országban van jelen, 30 ország gázpiacán és 22 nemzetközi kereskedési ponton aktív.
Leánybanki partner kategóriában: Lajthiza Invest Sh.a
A cég Albánia vezető palackozottvíz-gyártója, elkötelezett a környezetvédelem és a fenntartható működés iránt. Az első olyan önálló albán palackozócég, mely napelemekkel és vízierőművel termel energiát. Sikeresen elérte a nulla CO2 kibocsátást, fejleszti és erősíti az ökoturizmust. Fenntartható vállalkozásként betöltött szerepét tovább erősíti, hogy hozzájárul a vidéki térségek társadalmi és gazdasági fejlődéséhez.