Palkovics: minden eddiginél fontosabb szerep jut a kutatásnak és innovációnak
HírekMagyarország jelenének és jövőjének sikerében minden eddiginél fontosabb szerep jut a kutatásoknak és innovációnak - jelentette ki az innovációs és technológiai miniszter Szegeden.
Palkovics László, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) tanévnyitó ünnepi szenátusülésén azt mondta, a 21. században tapasztalható minden eddigieknél gyorsabb fejlődés különösen az ipar és a technológia területén teremt új kihívásokat.
A kormány elkötelezett az iránt, hogy az ország kellő módon és időben felkészüljön a jövőre. 2010-ben a segélyalapú társadalom helyett a munkaalapú társadalom kialakítását tűzte ki célul, ennek eredményeként ma 800 ezerrel többen dolgoznak, a foglalkoztatottak száma meghaladta a 4,5 milliót a munkanélküliség pedig 3,5 százalék alá csökkent, ami a legkedvezőbb adat a rendszerváltás óta - hangsúlyozta a miniszter.
A gazdasági eredmények tették lehetővé a felsőoktatási rendszer megerősítését. A megörökölt alacsony hatékonyságú, a munkaerőpiaci igényektől eltávolodó felsőoktatási rendszer átalakítása során sikerült az autonómia megerősítése mellett stabilizálni az intézmények gazdálkodását. Jelenleg a feladata az oktatási és kutatási minőség további javítása, a tudományegyetemek nemzetközi versenyképességének erősítése - mondta a miniszter.
Az SZTE 2017 és 2021 között 60 milliárd forintos támogatásból csaknem száz kutatási, fejlesztési és innovációs célú projektet kezdett meg - emlékeztetett Palkovics László, kiemelve ezek közül a szegedi science park kialakítását.
A park 80 hektáros területből húszat az egyetem hasznosít, ennek költségeit a kormány vállalja, ahogy a fennmaradó rész infrastruktúrájának kialakítását is. Az egykori szovjet laktanya területén már megtörtént a lőszermentesítés, a tereprendezés, jelenleg folyik az épületek tervezése, a külső infrastruktúra megteremtése azonban az önkormányzat feladata, ezt a munkát fel kell gyorsítani - mondta Palkovics László.
Szólt arról is, hogy a kormány az elmúlt időszakban 805 szegedi projektet támogatott, több mint 130 milliárd forinttal. Az önkormányzatnak is fontos szerepe van abban, hogy dinamikusan fejlődő gazdasági, társadalmi közeget biztosítson, a tudományos és üzleti szféra szereplői számára - hangsúlyozta a politikus.
Rovó László rektor elmondta: az új tanévben mintegy 7700 elsőéves hallgató kezdi meg tanulmányait az SZTE-n, ezzel Magyarország egyik legjobb felsőoktatási intézménye jelentősen növelni tudta hallgatói létszámát.
Hangsúlyozta, a hallgatók közül senkit nem fog csalódás érni, kiváló, nemzetközi szinten is jegyzett oktatóktól tudják majd elsajátítani az elméleti és gyakorlati ismereteket.
Az egyetemen kormányzati és uniós támogatásoknak köszönhetően nagy volumenű beruházások indultak el: fejlesztik az oktatás infrastrukturális hátterét, folyik a tananyagok folyamatos megújítása, kihasználva a digitális technológia nyújtotta lehetőségeket, alkalmazva a legkorszerűbb távoktatási megoldásokat. Az új tanévben az SZTE - a munkaerőpiaci igényekre reagálva - ötven partnerrel összefogva indított duális képzést - mondta a rektor.