Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

PM: A szeptemberi költségvetési adatok minden idők második legkedvezőbb értékét mutatják

Hírek2024. okt. 8.MTI

Bár a kedvezőtlen külső világgazdasági folyamatok még éreztetik a hatásukat, a kormány sikeresen stabilizálta az államháztartás egyensúlyát. Az idei évben meghozott intézkedésekkel a kormány több mint 1000 milliárd forinttal javította a költségvetés mozgásterét. Az intézkedéseknek is köszönhetően a költségvetés szeptember végén 234,2 milliárd forint többlettel zárt, ami minden idők második legkedvezőbb szeptember havi mutatója - közölte az államháztatás önkormányzatok nélkül számolt úgynevezett központi alrendszerénének szeptember végi helyzetéről kedden kiadott gyorstájékoztatójában a Pénzügyminisztérium (PM).

Szeptember végéig az államháztartás központi alrendszere 2623,5 milliárd forintos hiánnyal zárt. Ezen belül a központi költségvetés 2607,9 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 186,8 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 202,4 milliárd forintos hiányt mutattak.

Szeptemberben (egy hónap alatt) a központi alrendszer 234,2 milliárd forint többlettel zárt.

A gyorstájékoztatóban a PM ismertette: a kamatkiadásokra fordított kifizetések összege szeptember végéig 2611,6 milliárd forint volt, amely 754,8 milliárd forinttal magasabb az előző évi azonos időszaki teljesítésénél.

Továbbra is meghaladják az egy évvel korábbi kifizetést a nyugellátásokra és a gyógyító-megelőző ellátásra fordított összegek is. Nyugellátásokra 4762,3 milliárd forintot, míg a gyógyító-megelőző ellátásra 1994,7 milliárd forintot fordított a kormány szeptember végéig.

Az első kilenc hónapban 917,1 milliárd forint uniós projektekkel kapcsolatos bevétel érkezett a költségvetésbe, ugyanakkor az uniós kiadások 1152,0 milliárd forintot tettek ki. A bevételek kapcsán a PM szintén kiemelendőnek nevezte, hogy az előző év azonos időszakához képest az adó- és járulékbevételek 9,7 százalékkal magasabban teljesültek.

A PM megerősítette, hogy a kormány elkötelezett az egyensúlyi mutatók javítása mellett és tartja a kitűzött 4,5 százalékos hiánycélt. A fenntartható növekedési pályára való visszatérés mellett a mutatót 2025-ben 3,7 százalékra, 2026-ra pedig 3 százalék alá csökkenti.