Pozitív meglepetés a friss inflációs adat
HírekTovább csökkent az infláció szintje. Februárban a fogyasztói árak átlagosan 3,7%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Januárhoz viszonyítva átlagosan 0,7%-kal emelkedtek az árak, a járműüzemanyagok 6,7%-kal drágultak. A tavalyi magas bázis és a a kereslet lassú helyreállása egyaránt befolyásolja az adatot. Az adat beleillik a régiós inflációs szintbe.
Kellemes meglepetés a februári inflációs adat: a januári 3,8 százalék után 3,7 százalékra mérséklődött az infláció éves szintje, ami az elemzői várakozásoknál kissé alacsonyabb szint.
Havi alapon azonban 0,7 százalékos emelkedés zajlott: az emelkedés fő tétele, hogy a járműüzemanyagok ára 6,7 százalékkal nőtt havi alapon a jövedéki adó emelése miatt.
A maginfláció 6,1 százalékról 5,1 százalékra mérséklődött, a nyugdíjasokat érintő infláció 3,6 százalékra csökkent.Az infláció mérséklődésében továbbra is nagy szerepe van
- a tavalyi magas bázis hatásának,
- a visszafogott, óvatos lakossági keresletnek,
- a banki hitelezés tavalyi lefulladása még érzékelteti a hatását a beruházásokban, illetve
- a reálkeresetek emelkedése még csak kis mértékben látszik a lakossági fogyasztásban,
- a gáz ára ugyan havi alapon kissé drágult, de az enyhe időjárás miatt a fogyasztás kisebb volt,
- az év eleji átárazások mértéke a vártnál kisebb volt,
- éves alapon csökkent a tartós fogyasztási cikkek ára,
- az élelmiszerek éves áremelkedése 2,2 százalék volt.
Éves összehasonlításban idén februárban a következőképp változtak az árak:
Az élelmiszerek ára 2,2%-kal nőtt, ezen belül leginkább a cukoré (32,8%), a csokoládé és kakaóé (14,4%), az alkoholmentes üdítőitaloké (12,7%), a büféáruké (12,2%), valamint a sertéshúsé (9,4%). A termékcsoporton belül a liszt ára 19,6, a tojásé 19,1, a sajté 15,6, a vaj és vajkrémé 15,3, a száraztésztáé 13,4, a tejé 11,2%-kal csökkent.A háztartási energia 9,0%-kal olcsóbb lett, ezen belül a vezetékes gázért 19,3, az elektromos energiáért 3,3, a tűzifáért 1,9%-kal kellett kevesebbet fizetni.
A szolgáltatások ára 10,0%-kal nőtt, ezen belül a lakbér 14,4, a járműjavítás és -karbantartás 10,8, az autópályadíj, gépjárműkölcsönzés, parkolás 10,8, a sport- és múzeumi belépők 9,5, az üdülési szolgáltatás 9,7%-kal drágult, az utazás munkahelyre, iskolába 21,7%-kal olcsóbb lett.
A szeszes italok, dohányáruk ára 5,3, ezen belül a szeszes italoké 5,9%-kal emelkedett. Az állateledelek ára 11,9, a mosó- és tisztítószereké 11,0, a gyógyszer, gyógyáruké 7,3, a testápolási cikkeké 4,7%-kal növekedett.
A tartós fogyasztási cikkekért 2,0%-kal kevesebbet kellett fizetni, ezen belül a használt személygépkocsik ára 10,5%-kal csökkent, a konyha- és egyéb bútoroké 6,9, a fűtő- és főzőberendezéseké 2,3, a szobabútoroké 2,1, az új személygépkocsiké 1,3%-kal nőtt.
A járműüzemanyagok 2,4%-kal olcsóbbak lettek.
Januárhoz képest a fogyasztói árak átlagosan 0,7%-kal emelkedtek.
- Az élelmiszerek átlagosan 0,2%-kal drágultak, ezen belül az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, friss hazai és déli gyümölcs) 1,1, a csokoládé és kakaó 1,5, az alkoholmentes üdítőitalok 1,1, a büféáruk 0,7, a péksütemények 0,6, a kenyér 0,5%-kal többe, a cukor 3,4, a kávé 2,0, a tojás 1,5, a baromfihús 1,3, a vaj és vajkrém, illetve a sertéshús 1,2–1,2, a tejtermékek pedig 1,1%-kal kevesebbe kerültek.
- A háztartási energia 0,6%-kal drágult, ezen belül a vezetékes gázért 1,7%-kal többet, a tűzifáért 2,2%-kal kevesebbet kellett fizetni.
- A szolgáltatások 0,6%-kal drágultak, ezen belül a járműjavítás és -karbantartás 1,5, a lakbér, illetve a lakásjavítás és -karbantartás 1,0–1,0%-kal.
- A járműüzemanyagok ára 6,7%-kal nőtt.
Az euróövezetben februárban 2,6 százalékos inflációt mértek: Szlovákiában 3,7 százalékkal, Horvátországban 4,8 százalékkal emelkedtek az árak.
Csehországban januárban 2,3 százalék, Lengyelországban 3,9 százalék volt az áremelkedés.
Mi várható?
Az éves inflációban kockázati tényező az üzemanyag ára, a forint árfolyama, illetve, hogy a lakossági és vállalati kereslet/beruházás mikorra rendeződik.
Ebben szerepet játszik a hitelezés alakulása, illetve a reálkeresetek növekedésének üteme.
Elemzői előrejelzések szerint az év második felében - a bázishatás kifutásával és a fogyasztás emelkedése miatt - nő az infláció, és éves szinten 4-5 százalék közötti éves inflációs szint várható.
Az OECD ennél alacsonyabb, 3,9 százalékos rátát jósol.
Az éves infláció jövőre a jegybank célsávjába kerül.