Rekordhőség: Már több mint 1300-an haltak meg Európában a WHO szerint
HírekAz Egészségügyi Világszervezet (WHO) számításai szerint a hőhullám Európában már 1300 áldozatot követelt, ebből ezren csak Franciaországban hunytak el.
Vasárnap rekordhőmérsékleteket mértek egész Európában, a Cseh Köztársaságtól Németországon át Lengyelországig.
Az Atlanti-óceán északi részéről érkező hűvösebb légáramlatot várja Európa, keddtől fokozatos hőmérsékletcsökkenést jöhet záporokkal és zivatarokkal.
A melegrekord Magyarországon is megdőlt, vasárnap 40 fokot mértek Budapesten.
Európa a Föld leggyorsabban felmelegedő kontinense, ahol a hőmérséklet emelkedése a globális átlag kétszerese
– írta vasárnap az X-en Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója.
A klímaváltozás és a globális felmelegedés hatására az a „generációnként egyszer előforduló” hőhullám ma már szinte minden évben bekövetkezik – írta, hozzátéve, hogy
június 21. óta több mint 1 300, a magas hőmérséklethez kapcsolódó többlethalálesetet regisztráltak Európában.
Lengyelország megdöntötte minden idők hőmérsékleti rekordját: a lengyel–német határon fekvő Słubice-ben a hőmérséklet elérte a 40,5 °C-ot, ezzel megdöntve az 1921-ben mért, 105 éves, 40,2 °C-os rekordot.\
A lengyel kormány biztonsági ügynöksége SMS-eket küldött ki, amelyekben arra szólította fel az embereket, hogy a hétvégén „kerüljék a napot és a megerőltető tevékenységeket”, igyanak vizet és viseljenek sapkát.
Több városban is vízfüggönyöket állítottak fel, hogy segítsék a lakosokat a hőségben a hűsölésben.\
Csehországban is új, minden idők legmagasabb hőmérsékleti értékét mérték Doksányban: 41,9 °C-ot - írja a The Guardian összefoglalója.
A hőség szünet nélkül tombol Olaszországban is, ahol a lakosok és a turisták templomokban, múzeumokban és bevásárlóközpontokban igyekeznek túlélni a hőséget - írja az Ansa hírügynökség.
A hőmérséklet éjszaka is magas marad (Torinóban 27,3 fokos minimumhőmérsékleti rekordot regisztráltak, ami a mérések kezdete, 1753 óta a valaha mért legmagasabb érték), és általában a nagyvárosok szenvednek a leginkább: Milánó, Firenze, Róma és Nápoly, ahol nappal a hőmérséklet megközelíti a 40 fokot.
Szakértők szerint
a hét folyamán fokozatosan gyengülni fog a melegfront, helyet adva az Észak-Atlanti-óceán felől érkező hűvösebb légáramlatoknak,
amelyek az Alpoktól indulva fokozatosan haladnak majd dél-olasz régiók felé.
Németországban, Csehországban, Lengyelországban és Magyarországon vasárnap 40 °C-ot meghaladó rekordhőmérsékleteket mértek, miközben a Nyugat-Európában több száz halálesettel összefüggésbe hozott hőhullám kelet felé terjedt.
Európában több mint 191 millió embert érint a legalább 35 °C-os hőmérséklet, miközben az egész kontinensen rendkívüli hőségriadó van érvényben.
A nemzeti meteorológiai szolgálat előzetes adatai szerint Németországban Coschenben, a kelet-brandenburgi lengyel határ közelében új, minden idők legmagasabb hőmérsékleti értékét, 41,7 °C-ot mérték.
Ezzel megdőlt a korábbi, egy nappal korábban Drewitzben mért 41,5 °C-os rekord.
Franciaországban több mint ezren haltak meg a hőségben, a halottak 85 százaléka 65 évnél idősebb - számolt be a Le Monde.
