Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Tőkebevonási lehetőségekkel is gyorsítja az agrár digitalizációs folyamatokat a NAK

Hírek2020. máj. 19.Növekedés.hu

Hat agrárinnovációs startup vállalkozás mutatkozott be a NAK TechLab második alkalommal – ezúttal online formában – megrendezett befektetői eseményén. A rendezvény startupokat kötött össze hazai tőkealapokkal, ezáltal is hosszabb távon elősegítve a hazai agrárium digitális modernizációját.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Design Terminal együttműködésében létrejött NAK TechLab program keretében második alkalommal került megrendezésre az agrár startupokat és befektetőket összekötő esemény.

Az online rendezvény egyik kiemelt célja volt, hogy az átmeneti, nehéz időszakban is támogassa az agrár startup vállalkozásokat, illetve felgyorsítsa a digitalizációs megoldások terjedését az agráriumban, akár tőkefinanszírozással, akár olyan visszajelzésekkel, amelyek segítik a jövőbeni fejlesztéseiket.

A befektetői érdeklődés is bizonyítja, hogy az agrárium kiemelten fontos szektor, és annak modernizációjára hangsúlyt kell fektetni. Az eseményen befektetői oldalról a Bonitás Befektetési Alapkezelő Zrt., a Hiventures Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt., az X-VENTURES Zrt. és a Vespucci Partners Zrt. képviselői vettek részt.

A résztvevő startup csapatok megoldásai a járványhelyzet miatt aktuális nehézségekre is felhívták a figyelmet. Így például az Upsoo az agráriumból hiányzó idénymunkásokra specializált toborzási modelljével segít az agrárvállalatoknak, vagy a hazai termelők támogatására létrejövő supp.li különös figyelmet fordít a megbízható, hazai forrásból származó és fenntartható termelői élelmiszerekre.

További fennálló környezeti, fenntarthatósági és agráriumban fellelhető problémákkal kapcsolatos innovációkkal is találkozhattak a befektetők. Bemutatkozott a Grinsect, amely biokonverziós megoldással válaszol a világszinten kialakuló fehérjeválságra; a SMAPP fejlesztése, a növényvédelmet preventíven támogató digitális almamoly csapda; a Veresi Paradicsom támogatásával kifejlesztett, zöldségek és gyümölcsök beltartalmi tulajdonságait vizsgáló VeggID, valamint a méhészeket naprakész információkkal segítő Beebox.

Az előzetes egyeztetések és a startup vállalkozások tőkeigényei alapján akár több százmillió forintnyi befektetésről indulhat el tárgyalás.

„Az eddigi visszajelzések alapján hatásos segítséget jelent az agrár digitalizációs fejlesztések terjedésének és felgyorsításának ez a típusú kezdeményezünk, ezért a kamara a jövőben is segíteni kívánja a befektetőket és innovatív vállalkozásokat összekötő rendezvények létrejöttét.”

– hangsúlyozta Győrffy Balázs, a NAK elnöke.

Az eseményt megelőzően a startup vállalkozások jogi és befektetési kérdésekben is kaptak felkészítést, melyeket a későbbiekben kamatoztatni tudnak egy esetleges befektetés során.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Design Terminal a befektetői eseménnyel, illetve különböző közös tevékenységein keresztül csatornázza be a startup vállalkozásokat az ősszel induló, második inkubációs programjába, így támogatva az agrárinnovációt, hozzájárulva ezzel a magyar agrárium fejlődéséhez.