Történelmi rekordot hozott össze a külkereskedelem
HírekA termék-külkereskedelmi egyenleg 387 millió euró (159 milliárd forint) volt.
Decemberben az export euróban számított értéke 0,5, míg az importé 7,0%-kal elmaradt az előző év azonos időszakitól. A termék-külkereskedelmi egyenleg 684 millió euróval javult.
A külkereskedelmi termékforgalom szintje az exportoldalon 19, az importoldalon 17%-kal alulmúlta az előző havit.
- A kivitel értéke 10,2 milliárd eurót (4214 milliárd forintot), a behozatalé 9,8 milliárd eurót (4054 milliárd forintot) tett ki.
- A termék-külkereskedelmi egyenleg 387 millió euró (159 milliárd forint) volt.
- A kivitel 74, a behozatal 72%-át az EU tagállamaival (EU27_2020) bonyolítottuk le.
- Az export euróban számított értéke 0,5, az importé 7,0%-kal csökkent.
Decemberben a vártnál kedvezőbben alakult a magyar külkereskedelem - írja kommentárjában Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza.
Az export euróban számított értéke 0,5 százalékkal csökkent – ez a korábbi hónapok adatához képest nem tekinthető rossznak, hiszen azt jelenti, hogy az iparban az év végi leállások vélhetően nem voltak hosszabbak a szokásosnál. Az import euróban számított értéke 7,0 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
Ebben egyaránt szerepe lehetett a készletek év végi csökkenésének, illetve az alacsonyabb december végi fogyasztásnak. Bár a KSH az első becslésnél nem közli a volumeneket, az előző havi árindexeket figyelembe véve becslést készíthetünk erre is. Ez alapján az export volumene 1,3 százalék körüli, míg az importé 6,4 százalék körüli mérséklődést mutathatott.
Összességében az egyenleg decemberben javulni tudott, így az egy évvel korábbinál 684 millió euróval magasabban zárt, 387 millió eurót tett ki.
Bár ez a szám a 2024 első néhány hónapjában mért 1600-1700 millió euróhoz képest alacsonynak tűnik, a szezonális hatásokat figyelembe véve egyáltalán nem rossz, hiszen a decemberi egyenleg általában gyenge – a 2024-et megelőző 3 év mindegyikében negatív volt – hiszen az év végén a szabadságolások leállást jelentenek az iparban, miközben a fogyasztás szempontjából ez szokott lenni a legerősebb hónap.
A külkereskedelmi többlet alapján következtetéseket lehetne levonni arra vonatkozóan, hogy a kedvező egyenleg a folyó fizetési mérleg javítása által hatással lesz a forint árfolyamára, ám ezt most sokkal inkább Trump vámintézkedései és az ezzel kapcsolatos várakozások befolyásolják.
A következő hónapokban a külkereskedelmet nagyban befolyásolja majd továbbra is az ipari termelés alakulása – ebből a szempontból pedig meghatározó, hogy mi történik a külső kereslettel. A mai adat alapján az év végi – év eleji leállások talán nem voltak annyira hosszúak, de ezt majd az ipari adatból pontosabban látjuk - írja Regős Gábor.