Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Továbbra is Németország a legfontosabb partnerünk, ha szolgáltatásokról van szó

Hírek2024. aug. 30.MTI

A második negyedévben a szolgáltatások euróban számított exportja 5,5, importja 4,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az aktívum 2,9 milliárd euró volt, 188 millió euróval több az egy évvel korábbinál - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az előző negyedévhez mérten az export értéke 12, az importé 7,6 százalékkal emelkedett, a többlet pedig 498 millió euróval magasabb volt. Az export értéke 8,7 milliárd euró (3,4 ezer milliárd forint), az importé 5,8 milliárd euró (2,3 ezer milliárd forint) volt a második negyedévben. A szolgáltatáscsoportok közül a turizmus 925 millió, a szállítási szolgáltatások 854 millió euróval járult hozzá az aktívumhoz.

A szolgáltatásexport 65, az import 73 százalékát az Európai Unió tagországaival bonyolította le Magyarország, ebben a viszonylatban 1,4 milliárd eurós többlet keletkezett. Legfontosabb partnerünk továbbra is Németország, amely 21 százalékkal részesedett az összforgalomból. A második helyen az Egyesült Államok, a harmadikon Ausztria áll, hozzájuk a szolgáltatáskereskedelem 8,7, illetve 7,5 százaléka kapcsolódott - közölte a KSH.

A teljes szolgáltatásexportból az üzleti szolgáltatások aránya 42 százalékot (az idetartozó egyéb üzleti szolgáltatásoké 21 százalékot) tett ki, jelentős volt még a szállítási szolgáltatások 27 és a turizmus 21 százalékos részesedése is.

Az importban is az üzleti szolgáltatások domináltak, 54 százalékkal (az idetartozó egyéb üzleti szolgáltatások részaránya 29 százalék volt), miközben a szállítási szolgáltatások 26, a turizmus 16 százalékkal részesedett a teljes importforgalomból. A második negyedévi aktívum növekedéséhez legnagyobb mértékben a bérmunka-szolgáltatási díj 72 millió, a javítási és karbantartási szolgáltatások 45 millió, valamint a szállítási szolgáltatások 36 millió eurós egyenlegjavulása járult hozzá.

Az aktívum értéke az európai uniós forgalomban 29 százalékkal, 319 millió euróval emelkedett, ami elsősorban a Németországgal, Máltával és Ausztriával szemben regisztrált 80 millió, 76 millió, illetve 51 millió eurós egyenlegnövekedésre vezethető vissza. Az EU-n kívüli országok esetében az aktívum 132 millió euróval, 8,0 százalékkal csökkent.

A változást legnagyobbrészt az Egyesült Királysággal és az Egyesült Államokkal szemben regisztrált egyenleg 205 millió, illetve 46 millió eurós csökkenése okozta - közölte a KSH.