Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Visszavonul a közélettől egy volt izraeli miniszter, aki ellen nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki

Hírek2025. jan. 2.MTI, Növekedés.hu

Joáv Galant volt védelmi miniszter visszavonul az izraeli közéletből, és visszaadja képviselői mandátumát az izraeli parlamentben, a kneszetben - jelentette be ő maga szerda este a helyi médiában.

Beszédében Galant hangsúlyozta, hogy továbbra is a Likud pártot tekinti politikai otthonának, és annak értékeit tekinti irányadónak. Hangsúlyozta a palesztinok lakta Gázai övezetbe hurcolt izraeli túszok hazajuttatásának fontosságát, és bejelentette, hogy ezentúl is mindent elkövet kiszabadulásuk érdekében.

Emlékeztetett arra, hogy az általános hadkötelezettség követelése, vagyis az ultraortodoxok katonai szolgálatának szorgalmazása miatt fosztották meg miniszteri posztjától, a jelenlegi kormány ugyanis az ultraortodoxok tömeges katonai felmentését biztosító törvényt próbál elfogadtatni.Benjámin Netanjahu miniszterelnök kevesebb mint két hónappal ezelőtt menesztette Galantot a védelmi tárca éléről "bizalmi válság" miatt.

A kormányfő és a védelmi miniszter már a kormány 2022. végi megalakulása óta többször összeütközésbe került egymással.

Netanjahu már 2023 márciusában is bejelentette, hogy eltávolítja Galantot a kabinetből, miután utóbbi tiltakozott a kormány által meghirdetett jogrendi változtatások ellen, de akkor még a közfelháborodás és a tömegtüntetések nyomán a miniszter végül a kormányban maradhatott.

Joáv Gallant és Benjamin Netanjahu, valamint a Hamász egyik vezetője ellen háborús bűnök miatt elfogatóparancsot adott ki a Hágai Nemzetközi Bíróság november végén.

A bíróság szerint Netanjahu és Gallant büntetőjogi felelősséggel tartozik a Gázai övezetben éheztetés mint hadviselési módszer háborús bűntettéért.

A bíróság szerint megalapozottan feltételezhető, hogy az élelmiszer, a víz, az áram és az üzemanyag, valamint a meghatározott orvosi ellátmányok hiánya olyan életkörülményeket teremtett a Gázai övezetben, amelyek a gázai polgári lakosság egy részének megsemmisítését célozták, ami a civilek, köztük a gyermekek alultápláltság és kiszáradás miatti halálához vezetett.