Többmilliós összegű béremelési támogatást kap minden tanár az EU-tól
HRAz Európai Unió tanáronként ötmillió forinttal támogatja a magyar pedagógusok béremelését 2030-ig; a napokban megvalósul a pedagógusok tartós béremelésének második lépése, és ezáltal a pedagógusok átlagbére eléri a diplomás átlagbér 80 százalékát - közölte az Európai Bizottság magyarországi képviselete.
A közleményben az uniós bizottság kiemelte, az Európai Unió 2024 és 2030 között 1,8 milliárd euróval (mintegy 735 milliárd forint) támogatja a béremelést, ami pedagógusonként mintegy ötmillió forintnyi bértöbbletet jelent átlagosan. A tartós béremelés célja a pedagógus hivatás vonzerejének növelése, és ezáltal az oktatás minőségének és hozzáférhetőségének javítása.
A januári béremeléssel a pedagógusok átlagbére eléri a diplomás átlagbér 80 százalékát, és ezt a szintet a kormánynak az Európai Unióval kötött megállapodásának megfelelően legalább 2030. december 31-ig fenn kell tartania - írták. Az Európai Bizottság országjelentései, valamint az Európai Unió Tanácsának országspecifikus ajánlásai visszatérően felhívják a figyelmet arra, hogy egyre nagyobb gondot jelent a tanárhiány, melynek egyik oka a bérek alacsony szintje - hívták fel a figyelmet.
Ezzel kapcsolatban közölték: a pedagógusok átlagbére a diplomás átlagbér 60 százaléka körül alakult, szemben a 90 százalékos uniós átlaggal.
A magas színvonalú oktatási rendszerhez elengedhetetlen, hogy a pedagóguspálya vonzó legyen, és ez csak megfelelő bérek mellett képzelhető el
- fogalmaztak.
Emlékeztetek: Magyarország és az Európai Unió 2022-ben állapodott meg a pedagógus hivatás vonzerejét növelő tartós béremelés minimális feltételeiről.
A pedagógus szakszervezetekkel folytatni szükséges párbeszéd szintén része az oktatás minősége javításának, ennek megfelelően ez is részét képezi a Magyarország és az Európai Unió közötti megállapodásnak - tették hozzá.