Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Jelentős drágulás az agglomerációban - Hova költöznek a legtöbben? 

Ingatlan12 órájaMTI
A rovat támogatója:

A fővárosi agglomeráció ingatlanpiacán tavaly 10 százalékkal, 652 ezer forintra emelkedett az ingatlanok átlagos négyzetméterára, míg az otthonteremtés költsége 18 százalékos növekedés után 70 millió forint körül alakult - közölte saját adatai alapján a Duna House.

Kiemelték, hogy 2024-ben a csökkenő kamatkörnyezet és a megújult állami támogatások – köztük főként a csok plusz népszerűsége – kedveztek az otthonteremtési céllal ingatlant vásárló családoknak, ami felpörgette a fővárosi agglomeráció településeinek ingatlanpiacát is. Rámutattak, hogy Budapest vonzáskörzetében található településeken a 2023-as, gyenge ingatlanpiaci eredményeket hozó év tranzakciószámánál 48 százalékkal több ingatlan cserélt tulajdonost, de az aktívabbnak számító 2022-es évi értéket is meghaladja a 2024-es adásvételek száma.

A Duna House vezérigazgató-helyettese elmondta a kereslet nem csak Budapesten és környékén, de országos szinten kiemelkedő, két éves csúcson volt tavaly, ami éreztette hatását a fővárost körülvevő agglomerációs gyűrű településein található ingatlanok árszintjén is. Az agglomerációban értékesített ingatlanok adatai alapján átlagosan 10 százalékos áremelkedés jelentkezett, tavaly így átlagosan 652 ezer forintos négyzetméteráron, 70,1 millió forintos kiadást jelentett egy 108 négyzetméteres alapterületű otthon megvásárlása.

A Duna House értékesítési adatai alapján a fővárosi agglomerációban tavaly továbbra is a déli szektor - egyebek mellett Délegyháza, Érd, Sóskút, Százhalombatta - volt a legkeresettebb, itt zárult az agglomerációs tranzakciók 28 százaléka, ahol az átlagos négyzetméterár 14 százalékos növekedés után 672 ezer forint lett.

A 2024-es tranzakciós adatok szerint a második legkeresettebb az északi szektor volt, ide tartozik például Csomád, Dunakeszi, Fót, Göd és Vác. Az árak emelkedése ebben a szektorban volt a legjelentősebb 23 százalékkal, így 621 ezer forint körül alakult az árszint. A legdrágább agglomerációs szektor 2024-ben 735 ezer forintos átlagos négyzetméterárral a nyugati szektor volt, ezt követte a négyzetméterenként 691 ezer forintos árral rendelkező északnyugati, míg a lista végén 567 ezer forintos átlaggal a délkeleti szektor található.

A szakértő arra is kitért, hogy a fővárosi agglomeráció településeinek népszerűsége a gyermeket nevelő vagy tervező családok körében a legerősebb.

A Budapest környéki lokáció mellett voksoló lakásvásárlók 37 százaléka nagyobb ingatlanra cserélte otthonát, 23 százalékuk pedig első lakására szerződött tavaly.