Albérleti árak: Debrecen kezd felzárkózni Budapesthez a bérleti díjakban
IngatlanMásként zárult az idei albérletszezon mint a korábbi években, Debrecen már csak 5 ezer forintra van Budapesttől.
A korábbi évekkel ellentétben, ám a várakozásoknak megfelelően nem drágultak a bérleti díjak az idei albérletszezonban. A KSH-ingatlan.com augusztusi lakbérindexe szerint országosan 0,5 százalékos emelkedtek a bérleti díjak júliushoz képest, Budapesten pedig 0,1 százalékkal nőttek, ami mindkét esetben stagnálásnak felel meg.
A fővárosban folytatódik az átrendeződés, a külső kerületek ugyanis az átlagosnál jobban drágultak. Ezek a városrészek az alacsonyabb árszintjük miatt váltak népszerűvé.
Szeptember közepén Budapesten 250 ezer forint volt az átlagos bérleti díj. Debrecen pedig már csak 5 ezer forinttal maradt el ettől.
A várható airbnb-szabályozás hatásai először az albérletpiacon csapódhatnak le.
Az albérletpiaci főszezon ellenére - összhangban az előzetes várakozásokkal - a bérleti díjak nem emelkedtek jelentősen, hanem inkább stagnáltak augusztusban a KSH-ingatlan.com friss legfrissebb lakbérindexe szerint.
Az ingatlan.com elemzése szerint a bérlők szempontjából ez jó hír lehet, mivel a szezonális áremelkedés elmaradása valamelyest stabilitást jelent a piacon.
A korábbi években a felsőoktatási ponthatárok kihirdetése utáni albérletszezonban mindig kimutatható drágulás következett be augusztusban, de idén ez elmaradt. Ugyanakkor éves összevetésben jelentős áremelkedés történt.
Országosan közel 10, a fővárosban pedig 9,1 százalékos bérletidíj-emelkedés történt.
A pesti külső kerületek 11 százalékos drágulása viszont meghaladja a fővárosi átlagot. Ez annak köszönhető, hogy a belvárosi kerületek magas albérletárait a bérlők a távolabbi, olcsóbb városrészekbe költözéssel ellensúlyozzák.
Ez a tendencia jól nyomon követhető, és megerősíti azt a képet, hogy a külső kerületek egyre népszerűbbé válnak azok számára, akik elérhetőbb árakon szeretnének lakást bérelni
- értékelte az eredményeket a szakértő.
Így áll szeptember közepén a piac: Debrecen már Budapest sarkát tapossa
Az albérletszezon végéhez közeledve több mint 16 ezer kiadó házra és lakásra kerestek bérlők a tulajdonosok országszerte, ami 18 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
A kínálat növekedése arra utal, hogy a piacon egyre nagyobb választékból válogathatnak a bérlők. A kínálati oldalon kialakuló versenyhelyzet pedig hosszabb távon akár az árak stabilizálódását és az albérletdrágulás lassulását okozhatja
- mondta a szakértő.
Az országos piacot nézve érdekes fejlemény, hogy szeptember közepén a budapesti és debreceni átlagos bérleti díjak majdnem összeértek. Budapesten az átlagos bérleti díj 250 ezer forint körül alakul, addig Debrecenben ez az összeg 245 ezer forint.
Ez a kis különbség azt jelzi, hogy a vidéki nagyvárosok lakbérei is jelentősen felzárkóztak a fővárosi szinthez. Vagyis az albérletpiacon eltűnőben van a budapesti ingatlanok korábbi években tapasztalt 20-30 százalékos árprémiuma a legdrágább nagyvárosokéhoz képest.
- tette hozzá a szakember.
Az augusztusban az átlagos budapesti drágulást meghaladó külső városrészekben - a IV., a XV., a XVI., a XVII., a XVIII., a XXI. és a XXIII. kerületben - 180-225 ezer forint között szóródtak az átlagos bérleti díjak szeptember közepén.
A legnagyobb egyetemvárosok közül Győrben 200 ezer, Szegeden 157 ezer, Pécsen 150 ezer forint volt az átlagos bérleti díj, míg Miskolcon 110 ezer forintot tett ki.
Jövőképet átalakíthatja az Airbnb-szabályozás
A kilátásokról azt mondta: a budapesti albérletpiacot a várható szabályozások jelentősen átalakíthatják a közeljövőben.
A VI. kerületben a rövid távú lakáskiadásról vasárnap lezárult népszavazás eredménye várhatóan hatást gyakorolhat Terézváros és a budapesti belváros albérletpiacára is. Az ingatlan.com szakember közölte:
Noha a VI. kerület sosem volt a legdrágább Budapesten, Terézváros stabilan a 3-4. helyen áll a legmagasabb bérleti díjakkal rendelkező kerületek között. Ez azt mutatja, hogy a kerület továbbra is keresett, és a népszavazás esetleges hatásai akár változást is hozhatnak az árazásban és a kereslet alakulásában.
A várható kerületi és kormányzati airbnb-szabályozás hatásai leggyorsabban az albérletpiaci kínálatban és árakban fognak megmutatkozni. A kiadó lakások bérbeadói mindig sokkal hamarabb reagálnak a piaci változásokra mint a lakáseladók.