Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Útibeszámoló az országból, ahol naponta 500 alkalommal van vulkánkitörés

Utazás2023. dec. 5.Halász András
A rovat támogatója:

Az ország, ahol a legmagasabb az egy főre jutó nyelvek száma; "istenségként" tisztelték Fülöp herceget; naponta 500 alkalommal van "vulkánkitörés" és homokrajzokkal kommunikálnak az őslakosok. Útibeszámoló Vanuaturól.

A Csendes-óceán déli részén, Melanéziában fekvő szigetország, Vanuatu („leánykori nevén”: Új Hebridák) több ok miatt is a világ legmagasabb katasztrófa-kockázatú országa, - többek között azért, mert az ország 83 szigetének többsége a csendes-óceáni tűzgyűrűn, a Föld, geológiailag legaktívabb, gyakori földrengésekkel fenyegetett zónájában fekszik. Ennek ellenére, mégis itt található a Föld egyik „legbarátságosabb”, legjobban megközelíthető, egyben legaktívabb vulkánja, a Yasur, mely naponta mintegy 500 alkalommal mutat kisebb-nagyobb aktivitást. Aki a vulkánok látogatására „adja a fejét”, és a térségben jár, semmiképpen ne hagyja ki a Yasur meglátogatását. A „látogatást” azonban tanácsos jól előkészíteni, - nem úgy, ahogyan ezt e sorok írója 1987-ben naivan elmulasztotta.

A fővárostól, Port Vila-tól 218 kilométerre Tanna, Whitegrass Repülőterére (TAH) az Air Vanuatu ugyan heti öt alkalommal is üzemeltet járatokat, de a tűzhányó megközelítése nem olyan egyszerű, mint azt a kalandvágyó turista gondolná.

Tana "repülőtere" 1987-ben

Hát ilyen a naivok szerencséje.

E sorok írója 1987-ben „egyszerűen csak megérkezett” a szigetre. Arra gondolt, hogy majd elgyalogol a tűzhányóhoz, vagy, hogy a repülőtéren bérel majd egy autót.  Rajta kívül azonban csak egy fehér férfi szállt ki a 12 személyes kisrepülőgépből. A melanéz helyi lakosok gyalogosan különböző irányba szétszéledtek. A fehér férfi látható csodálkozással megkérdezte, hogy vár-e itt valaki. Nemleges válaszom igen meglepte, és megkérdezte, hogy mi a tervem. A Yasurhoz történő elgyaloglással kapcsoltban előadott szándékom hallatán egy szelíd félmosoly jelent meg az arcán, mert, mint az ott nyomban ki is derült, a tűzhányó a repülőtértől csak légvonalban tűnik „gyalogos távolságra” lévőnek, a Yasurt valójában igen nehéz terepen, egy trópusi őserdőn keresztül közelíthető csak meg, kizárólag terepjáróval. A szelíden mosolygó férfiről nemsokára kiderült, hogy új-zélandi természetfilm rendező, és legújabb filmje forgatásának előkészítése érdekében érkezett a szigetre. – Készségesen felajánlotta, hogy szálljak be a rá várakozó terepjáróba, melyet már hetekkel ez előtt megrendelt. – Hát ilyen a naivok szerencséje.

Életképek Tana szigetéről
Melanéz férfi a kunyhóját építi
Vízhoród kisfiú Tana szigetén

A több órás út során helyi vezetőnk sokat mesélt a helyi törzsek életéről, szokásairól, kultúrájáról. A beiktatott pihenők során sikerült a helyi életről néhány igazán autentikus fényképet is készíteni.

Útban a Yasur felé

Yasur morogni kezdett

A vulkánhoz közeledve vezetőnk nyomatékosan felhívta a figyelmünket, hogy, - mint minden más vulkánnak, a Yasurnak is van Szelleme, melyet, a helyi lakosokhoz hasonlóan tisztelni kell, és mely Szellem- „jóhírével” ellentétben nem mindig és nem feltétlenül mindenkivel szemben nyilvánul meg barátságosan. – Akkor ez a figyelmeztetés számomra csak babonának, mesének tűnt. Amikor azonban megérkeztünk a kráter lábához, Yasur „morogni” kezdett, sötét füstöt eregetett magából, és folyamatos hamuesővel borította be a terepjárót, úgy, hogy sokáig nem is lehetett kiszállni.

Látvány a vulkán pereméről

Helyi vezetőnk ezeket a jelenségeket a Szellem háborgásaként, nemtetszésének jeleként értelmezte, és javasolta, hogy tegyünk le a vulkán „megmászásáról”. Amikor abbamaradt a morgás és a hamueső, én jeleztem, hogy, ha már eddig eljöttem, én mindenképpen bele szeretnék nézni a Yasur gyomrába. Véleményemhez csatlakozott az új-zélandi rendező is, így vezetőnkkel hárman mégis elindultunk, hogy feljussunk a kráter 360 méter magasan fekvő pereméig. Még utunk felénél sem tartottunk amikor Yasur ismét morogni és rázkódni kezdett. Miután helyi vezetőnk visszafordult, vele tartott a rendező is, jelezve, hogy a „felmérést” majd egy alkalmasabb időpontban fogja elvégezni. Egyedül maradtam, de a figyelmeztető jelek ellenére folytattam utamat. Sikeresen felértem, és a 2-3 méter széles peremről egy rövid időre sikerült belepillantanom a kráterbe, ahol annak belső faláról mindenhol forró láva folyt le a mélybe, miközben a vulkán embernagyságú kódarabokat dobált felfelé, melyek hangos dübörgéssel hullottak alá.

Homokrajzok segítségével kommunikálnak

A brit és francia kereskedelmi érdekek a 19. században közös ellenőrzéssel valósultak meg a szigeten. Egy 1877-ben született egyezmény után Franciaország és Nagy-Britannia kondomíniuma lett, s a két ország haditengerészetének tisztjeiből alakult bizottság irányította. A szigetállam Franciaországtól és az Egyesült Királyságtól, a két európai hatalom jóváhagyásával 1980 nyarán nyerte el függetlenségét. Az 1980. július 30-án életbe lépett alkotmány szerint Vanuatu elnöki köztársaság, a Brit Nemzetközösség (Commonwealth) tagj

A szigetcsoport hivatalos nyelvei a biszlama, az angol és a francia. Ettől függetlenül a szigeteken a lakosság 110, óceániai nyelvcsaládhoz tartozó nyelven beszél, így a világon itt a legmagasabb az egy főre jutó nyelvek száma. A közös nyelv nélküli lakosok homokrajzok segítségével kommunikálnak, melyek egy vonalakból álló rituális alkotások. Ezek a különleges rajzolatok 2003-tól az UNESCO kulturális világörökség részeit képezik.

Homokrajzok Vanuatun
A közös nyelv nélküli lakosok homokrajzok segítségével kommunikálnak
Homokrajzok Vanuatun

Az UNESCO kulturális világörökség listájára a szigetcsoporton egyébként először, 2008-ban Roi Mata főnök birtoka került fel. A birtok, a terület három szigetén (Efate, Lelepa és Artok) uralkodó, a mai Közép-Vanuatu utolsó főnökének, a 17. század elején élt Roi Matának az életével és (mérgezés miatti) halálával kapcsolatos különböző helyszínből áll. A hagyomány szerint Roi Mata volt az az uralkodó, aki képes volt egyesíteni a hadban álló törzseket Vanuatu középső részén. A terület szorosan kapcsolódik a főnökkel kapcsolatos szóbeli hagyományokhoz és az általa képviselt erkölcsi értékekhez. A helyszín a szájhagyomány és a régészet találkozását tükrözi, és tanúskodik Roi Mata társadalmi reformjainak és konfliktusmegoldásának fennmaradásáról, amely még mindig aktuális a régió népe számára. A helyszínhez tartozik Roi Mata rezidenciája, halálának sírhelye és sírja. Ezek a területek évszázadokon keresztül tabunak számítottak, ezt több mint négyszáz évig tiszteletben is tartották, ami nagymértékben befolyásolta a hely látképét. Roi Mata síremlékét a régészek 1967-ben azonosították mintegy száz méterrel a tengerparttól Artok szigetén.

Vanuatu egyébként Roi Mata főnök birtokán kívül is megőrizte színes kultúráját, és az ősi művészeti tárgyak, a fából készült szobrok, maszkok, dobok, edények a mai napig részei a lakosság mindennapjainak. Több szigeten fellelhetők sziklarajzok, állatfestmények, melyekhez legendák és dalok fűződnek ünnepségeiken. A kagylóból készült nyak- és bokaláncok, a faragott tálak, maszkok, miniatűr kenuk, állatok, íjak, nyilak, lándzsák szorosan kapcsolódnak a rituális szertartásokhoz. A melanéz művészet és kultúrára koncentráltan egyébként a fővárosban és Luganvillben található művészeti múzeumokban ismerhető meg legjobban.

Vanuatu Nemzeti Múzeum

Ha Vanuatun járunk mindenképpen kóstoljuk meg a szigetcsoportnemzeti italát a kava-t és a sajátos helyi specialitást, a laplap-ot, amely egy tésztaalapú étel. A tésztát taróból, banánból és dzsemből készítik, banánlevélbe csomagolják, megfőzik, majd kókuszkrémet adnak hozzá. Általában hússal fogyasztják. Vanuatut azonban nem csak a „barátságos” Yasur és a színes melanéz kultúra miatt érdemes felkeresni, az ország a búvárturizmusnak is egyik fontos célállomása, ahol gyönyörűen megfigyelhetők a déli Csendes-óceán korallzátonyai.

Piknikező helyiek Vort Villa tengerpartján

Az Espiritu Santo Vanuatu legnagyobb szigete, és a búvárok paradicsomaként ismert. Búvárkodáshoz kiváló hajóroncsokkal, gyönyörű strandokkal, kókuszültetvényekkel, esőerdővel és tradicionális közösségekkel rendelkezik, ahol a fiatal férfiak még mindig részt vesznek az ősi hagyományokban, hogy megemlékezzenek nagykorúságukról, és ahol a hölgyek menstruációjuk során különleges szállást biztosítanak. A Champagne Beach a Csendes-óceán déli részének bármely más strandjával versenyezhet, így az egyik legnépszerűbb turisztikai célpont.

Fülöp herceg imádata

Végezetül, egy kis kitérővel visszakanyarodva Tanna szigetére, meg kell még említeni, hogy a sziget ad otthont a „Fülöp herceg imádata”, valamint a John Frum kultusznak is. A sziget déli részén, élő Yaohnanen törzs legendái szerint egy ősi, hegyi istenség sápadt arcú fia a tengereken át távoli vidékre utazott, ahol feleségül vett egy nagyhatalmú nőt, idővel azonban visszatér majd hozzájuk. A helyiek az 1950-es években megfigyelték, mekkora tisztelettel viseltetnek a gyarmati tisztviselők II. Erzsébet iránt és arra a következtetésre jutottak, hogy minden bizonnyal ő lehet a legendáikban szereplő uralkodónő, ebből következően pedig az istenség tőlük elszármazott fia Fülöp herceg kell, hogy legyen, aki pedig nem más, mint John Frum testvére.

A hívők szerint John Frum, aki szintén egy helyi istenség fehér bőrű megtestesülése az 1930-as években szellemként jelent meg a bennszülött törzsek vezetőinek és azt tanácsolta nekik, hogy forduljanak szembe a katolikus misszióval és térjenek vissza hagyományos életmódjukhoz. Úgy vélték, hogy második világháború idején az Amerikai Légierő katonáit és szállítmányukat – a törzsek számára addig ismeretlen élelmiszerekkel, gyógyszerekkel, használati tárgyakkal is John Frum küldte hozzájuk. A mai napig is várják a messiásuk második eljövetelét, aki meghozza a várva várt rakományt ezért is hívják az irányzatot rakománykultusznak

A Fülöp herceg kultusz kultusz felerősödött, amikor a brit királyi pár 1974-ben ellátogatott Vanuatura. A törzs néhány tagja akkor még csak távolról láthatta Fülöp herceget. 2007-ben azonban a mozgalom öt követője egy brit valóságshow keretein belül elutazhatott a szigetországba és személyesen is találkozhattak az uralkodó férjével.

A herceg 2021.április 9-én bekövetkezett halála után a hívők hivatalos gyászidőszakot hirdettek. Április 12-én megemlékeztek Fülöp hercegről, a következő hetekben pedig különféle gyászszertartásokat végeztek, rituális táncokat jártak, körmenetet tartottak, és kiállítást rendeztek a herceghez kapcsolódó emléktárgyakból. Úgy tartják, hogy a herceg teste most megpihent, lelke viszont visszatért spirituális otthonába, Tannára.

Vanuatun Port-Vila a legnagyobb nemzetközi repülőtér, amely a következő városokból érhető el:

  • Ausztrália: Brisbane, Melbourne, Sydney – Air Vanuatu és a Qantas közös üzemeltetésű járatai
  • Új-Zéland: Auckland – Air Vanuatu és az Air New Zealand közös üzemeltetésű járatai
  • Fidzsi-szigetek: Nadi – Air Vanuatu és a Fiji Airways közös üzemeltetésű járatai
  • Új-Kaledónia: Nouméa – Air Vanuatu és az Aircalin közös üzemeltetésű járatai
  • Salamon-szigetek – Solomon Airlines.

Jó utat!